X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz - laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 11:45
James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz to nazwiska laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. James Peebles z Kanady został uhonorowany za "odkrycia teoretyczne w kosmologii fizycznej", Szwajcarzy zaś za "odkrycie egzoplanety krążącej wokół gwiazdy typu słonecznego".
Audio
  • Decyzję Komitetu Noblowskiego dotyczącą nagród Nobla w dziedzinie fizyki komentuje profesor Krzysztof Meissner (Stacja Nauka/Czwórka)
  • Mateusz Borkowicz komentuje nagrody Nobla 2019 z fizyki (rozmowa z 9. 10. 2019) (Stacja Nauka/Czwórka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: Dominik Góral/polskieradio.pl

nobel stacja nauka 1200.jpg
Nagrody Nobla w Czwórce. Tak brzmią emocje w świecie nauki

Laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki wybiera Królewska Szwedzka Akademia Nauk spośród kandydatów rekomendowanych przez działający przy akademii Komitet Noblowski w dziedzinie fizyki. 

Od 1901 roku laureatami Nobla z fizyki zostało 210 osób (w tym jedynie trzy kobiety). W tej dziedzinie w jednym roku można wyróżnić do trzech osób, między które dzielona jest nagroda finansowa. 

James Peebles laureat Nobla w dziedzinie fizyki fot. Dominik Góral/polskieradio.pl/PAP James Peebles laureat Nobla w dziedzinie fizyki fot. Dominik Góral/polskieradio.pl/PAP

- W tym roku wiele osób typowało fizykę kwantową do nagrody, ale Komitet Noblowski chodzi swoimi drogami, w związku z tym postanowił uhonorować Jamesa Peebles. Ma on dziś 85 lat jest absolutnie osobą wiodącą, przez ostanie 40-50 lat, w kosmologii - podkreśla profesor Krzysztof Meissner. - Przewidział bardzo wiele rzeczy. Opisał produkcję pierwiastków we wczesnym wszechświecie, promieniowanie tła, ciemną materię, ciemną energię. On wniósł do tych wszystkich odkryć swój wkład. Napisał trzy bardzo podstawowe książki, które to opisywały. To wielka postać kosmologii, wiec zupełnie mnie nie dziwi, że za swoje całe życie, które poświecił opisowi wczesnego wszechświata dostał nagrodę Nobla - dodaje.

Profesor Krzysztof Meissner fot. Patryk Kuniszewicz/Czwórka Profesor Krzysztof Meissner fot. Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Profesor Meissner wyraża natomiast pewne wątpliwości dotyczące nagrody dla Michela Mayor i Didier Queloz. - Ich odkrycie wpisuje się w ciąg trzech odkryć: pierwsza egzoplaneta w ogóle, wokół obcej gwiazdy; planeta wokół gwiazdy podobnej do Słońca, ale nie podobna do Ziemi, a potem planeta podobna do Ziemi, wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Do Szwajcarów należy środkowe odkrycie, dwa skrajne zaś to odkrycia Polaków - wyjaśnia naukowiec. - Jestem nieco zdziwiony tym wyborem. 

Michel Mayor i Didier Queloz - laureaci Nobla w dziedzinie fizyki fot. Dominik Góral/polskieradio.pl/PAP Michel Mayor i Didier Queloz - laureaci Nobla w dziedzinie fizyki fot. Dominik Góral/polskieradio.pl/PAP

1400x1400_PR4_nobel-medycyna_01a-05 1200.jpg
William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza - laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny

Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku, a pierwszą z nich - Pokojową Nagrodę Nobla - otrzymał w murach Królewskiej Akademii medycznej Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frédéric Passy, francuski ekonomista i polityk. 

Laureaci Nagrody Nobla 2019 w dziedzinie fizyki fot. Patryk Kuniszewicz/Czwórka Laureaci Nagrody Nobla 2019 w dziedzinie fizyki fot. Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Zapraszamy do słuchania "Stacji Nauka", która została zrealizowana we współpracy z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie Patryk Kuniszewicz na żywo przekazywał emocje i komentarze na temat tego wyróżnienia. 

---

Kolejne specjalne wydania audycji "Stacja Nauka", która będzie nadawana z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego, już w środę, po godz. 12.05. eksperci tej uczelni i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wspólnie prześledzą i skomentują transmisję z gali. Patryk Kuniszewicz będzie na żywo przekazywał emocje i komentarze przedstawicieli świata nauki.

9 października nastąpi ogłoszenie nazwiska laureata Narody Nobla w dziedzinie chemii, a 10 października - w dziedzinie literatury, 11 - ogłoszony zostanie laureat Pokojowej Nagrody Nobla, a w poniedziałek, 14 października poznamy noblistę z ekonomii. 

***

Na audycję "Stacja nauka" zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, w godz. 12.05 - 13.00. Gospodarzem programu jest Patryk Kuniszewicz.

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagrody Nobla w Czwórce. Tak brzmią emocje w świecie nauki

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 14:01
Specjalne wydania audycji "Stacja Nauka" nadawaliśmy z Centrum Współpracy i Dialogu UW, gdzie eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wspólnie oglądali transmisję z ogłoszenia laureatów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza - laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 10:15
William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza - to nazwiska laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Ich badania dotyczyły gospodarki tlenowej w komórkach.
rozwiń zwiń