Nobel z chemii. Znamy laureatów nagrody

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 11:18
John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino są tegorocznymi laureatami Nobla w dziedzinie chemii. Naukowcy zostali uhonorowani "za prace nad bateriami litowo-jonowymi". 
Audio
  • Profesor Paweł Kulesza o pracy laureatów tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (Stacja Nauka/Czwórka)
M. Stanley Whittingham, John B. Goodenough i Akira Yoshino - tegoroczni laureaci Nobla w dziedzinie chemii.
M. Stanley Whittingham, John B. Goodenough i Akira Yoshino - tegoroczni laureaci Nobla w dziedzinie chemii.Foto: Dominik Góral/polskieradio.pl/PAP

Laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii wybiera Królewska Szwedzka Akademia Nauk spośród kandydatów, którzy dokonali odkrycia naukowego lub wynalazku w tej dziedzinie. 

nobel stacja nauka 1200.jpg
Nagrody Nobla w Czwórce. Tak brzmią emocje w świecie nauki

- Trochę jestem zaskoczony tym Noblem, mimo że jako członek Amerykańskiego Towarzystwa Elektronicznego podpisywałem nominację profesora Goodenougha, który jest postacią historyczną - mówi profesor Paweł Kulesza kierownik pracowni elektroanalizy analitycznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. - Nie chcę pomniejszać zasług dwóch pozostałych panów, ale ze względu na wiek pierwszego - blisko 90 lat, to trzeba powiedzieć, że jest to wielkie wydarzenie. Goodenough te prace zaczął pierwszy. To nagroda za coś, co jest technologią powszechną - rzadko się to zdarza, więc się tego trochę nie spodziewaliśmy - dodaje. 


Profesor Paweł Kulesza i Patryk Kuniszewicz fot. Patryk Kuniszewicz/Czwórka Profesor Paweł Kulesza i Patryk Kuniszewicz fot. Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Profesor Paweł Kulesza podkreślił, że to też nagroda, która ma nas wszystkich zachęcić do dalszych prac nad alternatywnymi źródłami energii. 

W latach 1901–2018 w gronie laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii znalazło się 180 osób, wśród nich tylko 63 otrzymały wyróżnienie za pracę indywidualną, w tym Maria Skłodowska-Curie w 1911 roku, za wydzielenie czystego radu i uzyskanie radu w postaci krystalicznej. 

1400x1400_PR4_nobel-medycyna_01a-05 1200.jpg
William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza - laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny

Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku, a pierwszą z nich - Pokojową Nagrodę Nobla - otrzymał w murach Królewskiej Akademii Medycznej Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frédéric Passy, francuski ekonomista i polityk.

Laureaci Nagrody Nobla 2019 w dziedzinie chemii fot. Patryk Kuniszewicz/Czwórka Laureaci Nagrody Nobla 2019 w dziedzinie chemii fot. Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Zapraszamy do słuchania "Stacji Nauka", która zrealizowana jest z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie Patryk Kuniszewicz na żywo przekazał emocje i komentarze na temat tego wyróżnienia. 


1200x660_PR4_nobel-fizyka_01a-01.jpg
James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz - laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

---

Kolejne specjalne wydanie audycji "Stacja Nauka", które będzie nadawane z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego, już w czwartek, po godz. 12.05. eksperci tej uczelni i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wspólnie prześledzą i skomentują transmisję z gali. Patryk Kuniszewicz będzie na żywo przekazywał emocje i komentarze przedstawicieli świata nauki.

10 października nastąpi ogłoszenie nazwiska laureata Narody Nobla w dziedzinie literatury, 11 października - ogłoszony zostanie laureat Pokojowej Nagrody Nobla, a w poniedziałek, 14 października poznamy noblistę z ekonomii. 

***

Na audycję "Stacja nauka" zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, w godz. 12.05 - 13.00. Gospodarzem programu jest Patryk Kuniszewicz.

pj/kd

Czytaj także

William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza - laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 10:15
William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza - to nazwiska laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Ich badania dotyczyły gospodarki tlenowej w komórkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz - laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 11:45
James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz to nazwiska laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. James Peebles z Kanady został uhonorowany za "odkrycia teoretyczne w kosmologii fizycznej", Szwajcarzy zaś za "odkrycie egzoplanety krążącej wokół gwiazdy typu słonecznego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa literackie Noble w 2019. Odzyskane zaufanie i typy bukmacherskie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 14:52
W 2018 roku Komitet Noblowski nie przyznał literackiej nagrody Nobla. W związku z tym 10 października zostanie ogłoszonych dwóch laureatów. 
rozwiń zwiń