Olga Tokarczuk i Peter Handke - laureaci literackich Nobli

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:06
Olga Tokarczuk to laureatka Nobla za 2018 rok, Peter Handke otrzymał Nobla za rok 2019. Dwie nagrodzone osoby to wyjątkowa, choć nie pierwsza, tego typu sytuacja w historii tej nagrody w dziedzinie literatury.  
Audio
  • Dr Żaneta Nalewaj-Turecka i dr Łukasz Wróbel komentują literackie Noble 2018 i 2019
  • Dr Eliza Kącka, dr Żaneta Nalewaj-Turecka i dr Łukasz Wróbel z Instytutu Literatury Polskiej dywagują o literackich Noblach 2018 i 2019 roku, tuż przed ogłoszeniem laureatów (Stacja Nauka/Czwórka)
  • Jacek Sztolcman, dyrektor Centrum Współpracy i Dialogu UW opowiada o tej instytucji (Stacja Nauka/Czwórka)
Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla
Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody NoblaFoto: Dominik Góral/polskieradio.pl

Peter Handke otrzymał literackiego Nobla za rok 2019 Peter Handke otrzymał literackiego Nobla za rok 2019

Olga Tokarczuk została wyróżniona za "narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Austriak Peter Handke "za wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia".

- Wspaniale, to druga w historii nagrody Nobla kobieta pisząca w języku polskim, która otrzymała to wyróżnienie - oceniła dr Żaneta Nalewajk-Turecka. - To wspaniała wiadomość dla literatury polskiej, kultury polskiego słowa - dodała.

- Oboje nagrodzeni na różny sposób zgłębiają wymiary tożsamości, środkowo-wchodnio-europejskiej w przypadku Olgi Tokarczuk czy, tu kwestia bardziej kontrowersyjna, w przypadku Petera Handke - mówił dr Łukasz Wróbel. - Handke to reprezentant nurtu eksperymentalnego w dziedzinie twórczości teatralnej, dramatycznej. Jest spadkobiercą Samuela Becketta, duchowym sąsiadem Tadeusza Różewicza, a zarazem kontrowersyjną i mocną postacią, mocno mówiącą m.in. na temat kotła jugosłowiańskiego - dodał. 


Patryk Kuniszewicz oraz dr Eliza Kącka, dr Żaneta Nalewaj-Turecka i dr Łukasz Wróbel fot. Czwórka Patryk Kuniszewicz oraz dr Eliza Kącka, dr Żaneta Nalewaj-Turecka i dr Łukasz Wróbel fot. Czwórka

Tuż przed 13.00, 10 października, w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem o "typach", kto dostanie literackiego Nobla dywagowali dr Eliza Kącka, dr Żaneta Nalewaj-Turecka i dr Łukasz Wróbel z Instytutu Literatury Polskiej, Wydziału Polonistyki UW. - Wśród typów wymieniana jest Olga Tokarczuk, której język literacki jest na tyle uniwersalny, że jest łatwo "przetłumaczalna" na mentalność, wrażliwość i wyobraźnię, nie tylko europejską - mówił dr Łukasz Wróbel, tuż przed ogłoszeniem laureatów.

Naukowcy zgodnie podkreślili jednak, że jakość literacka nie zależy od płci. 

Alfred Nobel pragnął, by nagroda literacka trafiała w ręce osoby, która stworzy najbardziej wyróżniające się w kierunku idealistycznym dzieło. Dziś Noble przyznawane są przez Akademię Szwedzką. Wyborem laureata zajmuje się Komitet Noblowski, składający się z czterech lub pięciu osób, które wybierane są spośród członków Akademii na 3 lata. 

Każdy członek Akademii może zgłosić kandydatów. To prawo przysługuje też innym akademiom i instytucjom o podobnym charakterze, mają je także uniwersyteccy profesorowie literatury i filologii, laureaci literackiej Nagrody Nobla oraz przewodniczący stowarzyszeń odpowiedzialnych za twórczość literacką w poszczególnych krajach. Takie zgłoszenia każda z uprawnionych osób może złożyć do 31 stycznia. 

Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku, a pierwszą z nich - Pokojową Nagrodę Nobla - w auli Królewskiej Akademii Medycznej otrzymali Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frédéric Passy, francuski ekonomista i polityk.

Pierwszy literacki Nobel powędrował w ręce Sullego Prudhomme'a, za "wybitne osiągnięcia poetyckie, a zwłaszcza za idealizm, doskonałość artystyczną oraz niezwykłe połączenie duchowości i intelektu". 

"Stacji Nauka" w tym tygodniu realizowana jest z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie Patryk Kuniszewicz na żywo przekazuje emocje i komentarze na temat tego wyróżnienia.

Jak się okazuje Centrum Współpracy i Dialogu UW to nowy punkt na naukowej mapie Polski. - Znajdujemy się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, który ma już 200 lat. Centrum Współpracy i Dialogu UW jest tu nowym miejscem, bo działamy od miesiąca - mówi Jacek Sztolcman, dyrektor Centrum. - Budujemy relacje społeczne, gospodarcze Uniwersytetu. Realizujemy jego trzecią misję - dodaje.

Tydzień Noblowski w Centrum Współpracy i Dialogu UW jest kwintesencją działalności tej instytucji. - Chcemy tłumaczyć zawiłości związane z osiągnięciami naukowymi - mówi rozmówca Patryka Kuniszewicza. - Zaczęliśmy od medycyny i idziemy przez kolejne dziedziny nauki i kultury, wszystkie dziedziny, którymi zajmuje się uniwersytet - dodaje. 


1200x660_PR4_nobel-fizyka_01a-01.jpg
James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz - laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

W tym roku też poznaliśmy laureatów Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologiichemii i fizyki

Dlaczego w 2019 poznaliśmy literackich Noblistów za rok 2019 i 2018? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy ze "Stacji Kultura">>>

11 października - ogłoszony zostanie laureat Pokojowej Nagrody Nobla, a w poniedziałek, 14 października poznamy noblistę z ekonomii. 

pj/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka Nobel nagroda Nobla
Czytaj także

Dwa literackie Noble w 2019. Odzyskane zaufanie i typy bukmacherskie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 14:52
W 2018 roku Komitet Noblowski nie przyznał literackiej nagrody Nobla. W związku z tym 10 października zostanie ogłoszonych dwóch laureatów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nobel z chemii. Znamy laureatów nagrody

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 11:18
John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino są tegorocznymi laureatami Nobla w dziedzinie chemii. Naukowcy zostali uhonorowani "za prace nad bateriami litowo-jonowymi". 
rozwiń zwiń