Mity i fake newsy. Dlaczego tak lubimy "spiski"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:14
- Trudno jest dotrzeć do źródeł skomplikowanych badań. Jeszcze trudniej je zwykłemu Kowalskiemu zrozumieć, bo specjalizacja w nauce, np. w fizyce, jest bardzo wysoka - mówią Aleksandra i Piotr Stanisławscy, twórcy "Crazy Nauki" i autorzy książki "Fakt nie mit - obalamy naukowe mity".
Audio
  • O spiskach, mitach i fake newsach opowiadają Aleksandra i Piotr Stanisławscy (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Ersler Dmitry/Shutterstock.com

Goście Czwórki mówili m.in. skąd ich zdaniem biorą się mity. - Ludzie lubią chodzenie „na skróty”, a otaczający nas świat jest bardzo skomplikowany. To, co robią naukowcy już dawno wymknęło się rozumieniu przeciętnego człowieka. Ludzie nie mają ochoty zagłębiać się w badania, a sami naukowcy, tłumaczyć ich każdemu - tłumaczyła Aleksandra Stanisławska. - Dawniej wyjaśniano, dlaczego po nocy nastaje dzień, dziś to bardziej złożone zagadnienia, ale wciąż chodzi o myślenie mityczne.

A jak przekonywał Piotr Stanisławski, na mitach można dużo zarobić. - Tak jest np. z homeopatią, która przecież jest świetnym biznesem, a ludzie w nią wierzą - tłumaczył rozmówca Patryka Kuniszewicza. - Co z tego, że są badania naukowe, jeśli czyjaś ciocia sąsiadki wyzdrowiała akurat w czasie brania środków homeopatycznych? Ten ktoś będzie chodził i mówił, że "to działa". Na ludzi działają emocje, nie fakty. 

O globalnym ociepleniu, GMO w Indiach, promieniowaniu w mikrofalówkach i elektromangesach w telefonach komórkowych, o tym, czy rzeczywiście wi-fi jest groźne dla naszego zdrowia, ale także o tym, dlaczego ludzie tak chętnie wierzą w "spiski" i jak obalać mity skutecznie - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Goście Patryka Kuniszewicza mówili także o swojej książce "Fakt nie mit - obalamy naukowe mity".

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Aleksandra i Piotr Stanisławscy (twórcy fanpejdża "Crazy Nauka" i autorzy książki "Fakt nie mit - obalamy naukowe mity")

Data emisji: 21.10.2018

Godzina emisji: 12.10

kd


Czytaj także

James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz - laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 11:45
James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz to nazwiska laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. James Peebles z Kanady został uhonorowany za "odkrycia teoretyczne w kosmologii fizycznej", Szwajcarzy zaś za "odkrycie egzoplanety krążącej wokół gwiazdy typu słonecznego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka idzie na studia. Wrocław szaleje naukowo

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 14:53
Czwórka gości we Wrocławiu na Dniach Aktywności Studenckiej Politechniki Wrocławskiej. Liczne koła naukowe mają się czym pochwalić. 
rozwiń zwiń