Celiakia i nadwrażliwość na gluten to nie jest to samo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 14:39
- Idąc zrobić badania dotyczące celiakii, nie możemy odstawić glutenu, bo badania wyjdą niewiarygodnie - mówi dietetyczka Wioleta Zysk. - Pierwsze badania niestety nie są jednoznaczne - dodaje Małgorzata Źródlak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. 
Audio
  • Czym jest celiakia i inne problemy z glutenem? (Stacja Nauka/Czwórka)
Gluten znajdziemy między innymi: w  chlebie, bułkach, rogalikach i ciastkach
Gluten znajdziemy między innymi: w chlebie, bułkach, rogalikach i ciastkachFoto: shutterstock.com

Wykrycie celiakii wcale nie jest łatwe, a pierwsze badania nie powinny być naszymi ostatnimi, nawet gdy ich wynik będzie negatywny. Lekarzem, który może stwierdzić czy ta choroba nas dotyczy, jest dopiero gastroenterolog, który wykonuje nam biopsję w kierunku weryfikacji badań. 

Ekspertki w studiu Czwórki wśród wielu problemów naszego organizmu z glutenem wymieniają trzy główne: celiakię, nadwrażliwość na gluten i alergię na pszenicę. Podkreślają, że wykrycie i diagnoza dotyczącego nas problemu wcale nie jest łatwa, ale każdy powinien obserwować swój organizm. - Wszystkie osoby, które cierpią na jakieś dziwne objawy jelitowe, powinny się zastanowić, czy to nie jest celiakia, choroba, na którą cierpi się całe życie - mówi Małgorzata Źródlak. - Chorując na nią, nie można jeść nawet śladowych ilości glutenu, a ten bywa nawet w chrzanie, wędlinach czy kawie - dodaje. 

Kogo dotyczy obowiązkowa dieta bezglutenowa? Czy jeśli jesteśmy zdrowi, to ta dieta może nam zaszkodzić? Gdzie rozpocząć serie badań w kierunku wykrycia ewentualnej celiakii? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Wioleta Zysk (dietetyk), Małgorzata Źródlak (prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej) 

Data emisji: 13.11.2018

Godzina emisji: 12.12

pj/ac

Czytaj także

Dieta bezglutenowa. Moda czy konieczność?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 18:22
- Celiakia jest jak góra lodowa. Wiemy tylko o tych przypadkach zachorowań, które widać nad powierzchnią wody. Reszta, ogromna większość, to chorzy niezdiagnozowani - mówi ekspertka ds. żywienia Anna Wojtasik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiśmy na zdrowie, jak za dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 15:33
- W dzisiejszych czasach mamy bardzo wyjałowiony układ pokarmowy, jeśli chodzi o dobre bakterie. Kiszonki pomagaja to odbudować - mówi Jolanta Naklicka-Kleser, autorka książki "Zdrowe przetwory". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Glony z kosmosu - sposób na dietę przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 14:12
Uczniowie z Gdyni chcą hodować bakterie w kosmosie, aby walczyć z problemem głodu na świecie.
rozwiń zwiń