X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mimesis, czyli protezy bioniczne. Licealiści budują sztuczną rękę

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 08:53
Stołeczni licealiści stworzyli projekt Mimesis. Stosując najnowszą technologię, chcą zbudować protezę bioniczną dłoni i przedramienia. - Lubimy wyzwania - mówili w Czwórce Kinga Leśniewska, Jan Wojciechowski, Antoni Popecki, Jakub Szczepaniak.   
Audio
  • O projekcie Mimesis opowiadają jego twórcy (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie zespołu, od lewej: Jan Wojciechowski, Antoni Popecki, Jakub Szczepaniak, Kinga Leśniewska
Zdjęcie zespołu, od lewej: Jan Wojciechowski, Antoni Popecki, Jakub Szczepaniak, Kinga LeśniewskaFoto: Mimesis/mat.pras.

etna 1200.jpg
Aktywność wulkaniczna a klimat. Co spowodowałaby erupcja?

Mimesis z języka greckiego oznacza "naśladowanie". - Naśladowanie natury, dzieł mistrzów, dążenie do ideału - tłumaczyła Kinga Leśniewska. - Tworząc naszą protezę, chcemy oddać pełną funkcjonalność prawdziwej ręki.

Jak to ma działać? Za pomocą sygnałów elektrycznych, przechodzących przez mięśnie, proteza sterowana ma być tak, jak prawdziwa ręka. - Będziemy odczytywać sygnały elektryczne z mięśni, ale nie będzie to proces inwazyjny, bo ma działać dzięki elektrodom naklejanym na skórę - mówili młodzi naukowcy. 

ZOBACZ TAKŻE Ekstremalne zwierzęta. Jak wytrzymują niskie temperatury? >>>

Jak przekonują goście Czwórki koszty profesjonalnych protez bionicznych, dostępnych dziś na rynku przekraczają możliwości "zwykłego Kowalskiego" i sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. - Zaczęliśmy zgłębiać temat i okazało się, że można - na bazie komponentów dostępnych m.in. w sklepach z elektroniką - stworzyć taką protezę samemu za ułamek tej ceny - mówili goście Czwórki.

  

 

Dziś mają już zbudowaną samą dłoń, gotowy model przedramienia, a sprzęt niezbędny do realizacji projektu został już zamówiony. Jak przekonują, choć o protezach bionicznych nie nauczyli się w szkole, wiedzy też im nie zabraknie. - Wiele elementów wymyślamy samodzielnie, czerpiemy też z internetu. Nie jest to jednak rozwinięta i ogólnodostępna dziedzina, więc nie ma tu łatwych źródeł - mówili goście Patryka Kuniszewicza. - Działamy głównie sami, ale mamy sponsorów, dlatego mogliśmy pozwolić sobie m.in. na drukarkę 3D.

Grupa uczniów do pracy nad pomysłem przystąpiła w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii". Młodzi naukowcy wspominali w studiu Czwórki także m.in., skąd wziął się ich pomysł i co zainspirowało ich do stworzenia właśnie takiego urządzenia. Opowiadali m.in., jak podzielili się pracą, by ich działania były efektywne. Zdradzili też, ile kosztować będzie stworzenie protezy jednej ręki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Jan Wojciechowski, Antoni Popecki, Jakub Szczepaniak, Kinga Leśniewska (uczniowie CXXII Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Domeyki w Warszawie)

Data emisji: 3.02.2020

Godzina emisji: 12.08

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skan twarzy obowiązkowy przy rejestracji telefonu. To już w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 15:12
Od początku grudnia 2019 roku Chińczycy, wchodząc w posiadanie nowego telefonu muszą wyrazić zgodę na wykonanie skanu swojej twarzy. Tamtejsze władze mówią o większym bezpieczeństwie, ale obywatele obawiają się inwigilacji i nadmiernej kontroli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wszystkie smartfony będą mieć takie same ładowarki?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 21:54
Parlament Europejski chce ujednolicenia ładowarek do urządzeń elektronicznych. Politycy przygotowują zmiany, na mocy których wszystkie urządzenia przenośne będzie można naładować ładowarką jednego typu.
rozwiń zwiń