Jak muzea i galerie ratują życie człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 14:50
O tym, że sztuka korzystnie wpływa na zdrowie, wiadomo od dawna. O ile kiedyś jednak mówiło się o tym w kontekście zdrowia psychicznego, to dziś naukowcy przekonują, że wystarczy raz w roku odwiedzić muzeum, by obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci. 
Audio
  • Sztuka dobra na wszystko. Także na zdrowie (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StockSnap/Pixabay

Już w starożytności tworzono szpitale pełne dzieł sztuki, bo wiedziano, jak dobroczynny ma to wpływ na człowieka Anna Sikorska

Sztuka sposobem na lepsze życie

Tak wynika z badań opublikowanych przez "British Medical Journal". W przypadku osób regularnie obcujących z kulturą ryzyko przedwczesnej śmierci spada o 31 proc. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 6710 osób w wieku powyżej 50 lat. - Mówimy tutaj o dłuższym i przyjemnym życiu - zauważa arteterapeuta Anna Sikorska. - Patrzenie na coś, co jest piękne, wprowadza w błogostan psychiczny. Dodatkowo pobudza obszar w mózgu odpowiadający za kreatywność i nasze zdolności poznawcze. Takie doświadczenie otwiera naszą przestrzeń postrzegania rzeczywistości - tłumaczy.

Jeśli nie muzeum, to może być sieć

Naukowcy badający związek między sztuką a wydłużeniem życia odnieśli się do kultury wysokiej. Jak przekonuje rozmówczyni Gosi Jakubowskiej dotyczy to także sztuki, która jest dostępna w sieci. - Teraz, kiedy nie możemy wyjść z domu, chęć kontaktu z malarstwem czy z muzyką da się zrealizować w sieci - mówi. - Najważniejsze jest to, co czujemy i jaką przyjemność nam to sprawia - dodaje. 

Czytaj także
Muzeum Narodowe w Krakowie 490
Wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w Krakowie

Kultura wysoka - zalecane dawki

Wyniki badań mogą odnosić się też do młodszych grup wiekowych. - Każdy człowiek z natury jest twórczy i kreatywny. Ta naturalna chęć tworzenia towarzyszy nam od najmłodszych lat. Żeby zadbać o swój dobrostan, warto obcowanie ze sztuką uczynić jednym z nawyków - radzi ekspertka.

Aby wyniki badań sprawdziły się w naszym życiu, wystarczy korzystać z kultury wysokiej od czterech do pięciu razy w roku. - Oczywiście jest to sprawa indywidualna, ale namawiam do tego, by zachęcać nasze babcie, dziadków, rodziców, by mieli kontakt ze sztuką. Pokazujmy im, co mogą zobaczyć. co zwiedzić, czego doświadczyć - podpowiada Anna Sikorska.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 17.04.2020

Godzina emisji: 12.40

kul/pj

Czytaj także

Całuj się na zdrowie. I dla przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 17:00
- Całujemy się, żeby wybadać nasze DNA - przekonuje dr Julita Czernecka. - Dla nas jest to przyjemność, dla naszego organizmu informacja, czy dany partner lub partnerka nadają się na potencjalnego rodzica - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tabletka na samotność. Jak ma działać taki lek?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 14:52
Powstały już leki na depresję i stany lękowe. Kolejnym odkryciem jest tabletka na samotność. Badania potwierdziły, że samotność jest chorobą nie tylko umysłu,  ale i też ciała. 
rozwiń zwiń