Czekasz na miód? Pszczoły właśnie zaczynają pracę

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 14:46
Druga połowa kwietnia to czas, gdy w ulach zaczyna się wzmożony ruch. Pszczoły zaczynają produkcję miodu.
Audio
  • Co słychać u pszczół na przełomie kwietnia i maja? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com

pszczoły pszczoła ule 1200.jpg
PRZECZYTAJ Bez pszczół nie byłoby nas

O zwyczajach i wiosennej pracy pszczół opowiadał w rozmowie z Czwórką Piotr Nowotnik, w którego pasiece mieszka piętnaście pszczelich rodzin. - Są one zlokalizowane w ulach korpusowych, które składają się z korpusów gniazdowych i dennicy. W korpusach mieszkają królowe, które składają 2 - 3 tys. jajeczek na dobę - tłumaczył ekspert. W jedyny ulu może mieszkać nawet 80-10 tys. pszczół.

ZOBACZ TAKŻE Wymieranie pszczół. Czy da się zatrzymać ten proces? >>>


pszczoły_1200.jpg
Czy pszczoły wyginą? "Zostało im tylko 20 lat"

Jak tłumaczył, zaglądając do swoich uli, pszczelarz powinien m.in. sprawdzać, czy już jaja zostały złożone. A etap składania jaj właśnie trwa. - Takie jajeczka początkowo wyglądają jak białe przecinki - mówił ekspert. - Potem przechodzą cały proces metamorfozy. Pszczelarz musi też rozpoznać, czy pszczoły wymagają dodatkowego miejsca, czyli kolejnych ramek, które mogłyby zamieszkiwać. Należy też wykrywać ewentualne możliwe choroby, systematycznie odbierać miód i sprawdzać obecność mateczników, poszerzać gniazdo.

ZOBACZ TAKŻE B-Droid. Polacy wymyślili robota, który ma zostać "sztuczną pszczołą" >>>

To, kiedy odbieramy miód, zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. - W tym roku obserwujemy bardzo szybki rozwój roślin, sezon rozpoczął się bardzo wcześnie, bo przyszła wiosna. Kwitną obecnie sady owocowe, czereśnie, jabłonie, lipy - wymieniał ekspert, i jak tłumaczył przy tak optymalnych warunkach pogodowych w maju pojawią się pierwsze miody.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 24.04.2020

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Powstała szczepionka dla pszczół. "Badania wciąż trwają"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 16:02
Naukowcy z Helsinek w Finlandii opracowali szczepionkę chroniącą pszczoły przed niektórymi chorobami. Może to pomóc w walce z trwającym na całym świecie drastycznym spadkiem liczby owadów. - Na razie informacje na ten temat są bardzo skromne - mówi apipatolog, prof. Grażyna Topolska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentne ule. Student z Łodzi pomaga pszczołom

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 15:45
Student elektroniki na Politechnice Łódzkiej Sebastian Górecki stworzył projekt zbudowania inteligentnej pasieki. - Zobaczyłem, jak ciężko pracują te maleńkie zwierzątka i postanowiłem im pomóc - wspominał Sebastian Górecki. 
rozwiń zwiń