Małe ssaki w domu - właściwe odżywianie i opieka

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 18:43
- U podstawy piramidy żywieniowej małych gryzoni znajduje się siano, suszone zioła, mieszanki traw. Powinny być cały czas dostępne w nieograniczonej ilości - mówi weterynarz Karolina Warchulska.
Audio
  • Właściwa opieka nad kawią, królikiem czy chomikiem. O czym powinieneś wiedzieć? (Dajesz radę/Czwórka)
Kawia domowa
Kawia domowaFoto: Shutterstock.com/lifeisamazing

fretka 1200.jpg
Jak porozumiewają się z nami króliki i fretki?

Kawia domowa, koszatniczka, myszoskoczek, chomik, fretka czy królik - niegdyś pozyskiwano z nich futro i mięso, dziś wybierane są na zwierzęta towarzyszące. - W diecie, czy sposobie utrzymania między tymi gatunkami jest bardzo wiele rozbieżności - tłumaczyła weterynarz Karolina Warchulska. - Na przykład kawie to zwierzęta stadne, lepiej czują się, jeśli mogą spędzać czas w grupach. Ale zdarzają się osobniki, które nie są w stanie się socjalizować, mają za sobą wiele adopcji i różnych domów, co wiąże się ze stresem - mówiła ekspertka.

stary pies pixa 1200.jpg
Gdy najlepszy przyjaciel się starzeje. Psy i koty w podeszłym wieku

Jak zapewnić małym ssakom właściwą, dobrze zbilansowaną dietę, m.in. rozpoznać właściwe siano od tego, które nie da naszemu pupilowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych? Jak zminimalizować stopień występowania wad stomatologicznych u naszych gryzoni i dlaczego warto dawać im do jedzenia "zielonki"? Dlaczego niektóre kołowrotki bardziejsz szkodzą naszym chomikom, niż pomagają im się rozwijać? W jakiej ilości podawać gryzoniom owoce? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

ZOBACZ TAKŻE Świnka morska zmieniła nazwę! Teraz to kawia domowa >>>

W programie sprawdziliśmy także, czym jest i objawia się wścieklizna rzekoma u psów myśliwskich, a także dlaczego "przestawianie" zwierząt mięsożernych, na przykład fretek, na wegetarianizm "nigdy nie skończy się dobrze". W Radiowej Encyklopedii Zwierząt mówiliśmy też o zagrożeniach, które w naszych domach czyhają na co dzień na kawie. Posłuchaj nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę" >>>

Niewłaściwy sposób żywienia kawii domowych we wczesnych etapach życia może wpłynąć na rozwój takich chorób, jak cukrzyca, problemy stomatologiczne, czy endokrynologiczne dr K. Warchulska

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Data emisji: 17.11.2018

Godzina emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Szklane pułapki. Jak giną ptaki w miastach?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 18:40
- To dla ptaków nowa sytuacja. Nam też dopiero otwierają się oczy na problem braku jakichkolwiek przepisów regulujących powstawanie ogromnych szklanych powierzchni w Polsce - mówiła dr Ewa Zyśk-Gorczyńska, przyrodnik z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Króliki piszczą, a fretki "gdaczą". Co mówią nam zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 18:02
- Króliki rzadko wydają dźwięki, z reguły są nieśmiałe i małomówne. Jeśli jednak już to robią, mają bardzo przejmujący głos i niesamowicie przeraźliwie piszczą - mówił dr Tomasz Piasecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żywy prezent. Nie kupuj zwierząt pod choinkę

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 16:16
Każdego roku w okresie świątecznym, mimo apeli ze strony organizacji chroniących prawa zwierząt, w wielu domach "pod choinką" pojawi się szczeniak, kot, albo inne zwierzątko domowe. Dlaczego należy zrezygnować z takiego pomysłu na prezent?
rozwiń zwiń