Czy można uzależnić się od wody? "To niebezpieczny nałóg"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 15:57
Przybieranie na wadze, brak podstawowych składników mineralnych w organizmie - to niektóre z negatywnych skutków picia zbyt dużej ilości wody każdego dnia. Nałóg dotyka głównie sportowców. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/Shannon Shepard

etykieta żywność 1200.jpg
Dieta "clean eating" podbija Stany, ale nie jest nowością

O możliwości uzależnienia od niktotyny, kofeiny czy alkoholu wiedzą niemal wszyscy. Okazuje się, że uzależnić możemy się też od wody. Minimum wody, którą powinniśmy pić każdej doby - jak wyliczyli naukowcy - to od dwóch do trzech litrów. Są jednak tacy, którzy piją codziennie nawet do 7 litrów płynów. - To uzależnienie, które występuje bardzo często u osób, uprawiających wyczynowo sport, na przykład u maratończyków. W ciągu treningów czy zawodów wypijają oni ogromne ilości wody, by zrekompensować swojemu organizmowi straty - tłumaczyła Aleksandra Narojek, dietetyk kliniczna z Medicover.

Posłuchaj
03:57 2020_07_22-12-39-01_CZWÓRKA.mp3 Co to znaczy, że pijemy za dużo wody i jak sprawdzić, czy przekraczamy dopuszczalną dzienną dawkę? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock_474670045 ogórek kuchnia warzywa krojenie 1200.jpg
Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Ale "zwykli Kowalscy" nierzadko także wypijają zbyt dużo wody, licząc, że pomoże to w redukcji tkanki tłuszczowej i spadku masy ciała. - Zamieniają posiłki na wodę, co również nie jest wskazane - tłumaczyła Aleksandra Narojek.

Czytaj także:

  Kobiety potrzebują trochę mniej wody każdego dnia niż mężczyźni. - Dobry wskaźnikiem nawodnienia organizmu jest kolor naszego moczu, który powinien być jasny. Jeśli jest bezbarwny - pijemy za dużo wody - tłumaczyła. I jak wyliczała - warto pić ok. 30 ml wody na 1 kg masy ciała. - Jeśli jesteśmy niscy, drobni, i będziemy pić 4 litry wody, to za dużo - mówiła ekspertka. Przewodnienie organizmu może prowadzić do wypłukiwania z niego składników mineralnych, może także - paradoksalnie - powodować przybieranie na wadze. - I to nawet do 10 kg. Nerki nie są wówczas w stanie filtrować płynów w organizmie, woda się więc zatrzymuje w ciele. Możliwe jest zatrucie wodą - wymieniała dietetyk.

  ***

  Tytuł audycji: Stacja Nauka

  Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

  Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

  Data emisji: 22.07.2020

  Godzina emisji: 12.30

  kd

  Czytaj także

  Cukier - w jakiej postaci i w jakiej ilości możemy go spożywać?

  Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 18:00
  C12H22O11 to wzór związku chemicznego, który pysznie smakuje, ale wcale nie jest dla nas dobry. Nadmierne spożywanie cukrów jest przyczyną otyłości, chorób układu krążenia, a także próchnicy.
  rozwiń zwiń
  Czytaj także

  Cukier. Brązowy uzależnia jak biały

  Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 16:30
  Pojęcie "cukier" jest bardzo szerokie. Przede wszystkim kojarzy się z białą, krystaliczną substancją, ale może też występować jako jeden z węglowodanów. Jak je rozróżnić?
  rozwiń zwiń