Czy inteligentne radio pożyczy sobie nieużywaną częstotliwość?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 11:20
Dla nowych systemów łączności komórkowej, telewizyjnej, radiowej zaczyna brakować częstotliwości. Sprawdzamy czy można "pożyczyć" nieużywane pasmo w momencie, kiedy nie jest potrzebne właścicielowi. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/antoniodiaz
kobieta kierowca 1200.jpg
Auto na gaz. Ulga dla portfela, ale co z silnikiem?

Już powstaje inteligentne radio, które samo potrafi sobie wyszukiwać pasma, uczy się i wyciąga z własnych działań wnioski na przyszłość.

Dr inż. Krzysztof Malon zbadał wykorzystanie pasma na terenie WAT. Jak wyjaśnia, instytucje wojskowe również nie mogą nadawać w paśmie, które zostało przydzielone innym. Badanie potwierdziło, że wykorzystanie zasobów wynosiło tylko kilkanaście procent. Naukowiec pokazał, że analizując przestrzeń czasowo - częstotliwościową na określonym obszarze, można wskazać tzw. dziury widmowe, gdzie nie ma żadnej transmisji.

Sprawdź także:

W audycji dowiemy się również czy skrzynie biegów mają zawsze tylko jedno sprzęgło. Po co dwa sprzęgła do skrzyni biegów? Zapytamy o to projektantów i autorów pracy inżynierskiej na ten temat z  Politechniku Warszawskiej z kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. 

*** 

Na audycję z cyklu "Stacja Nauka" w środę (18.11) o 12.05 zaprasza Patryk Kuniszewicz

mat.pras/aw

Czytaj także

Druk 3D. Jak stworzyć w domu nowy świat?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 11:00
Kiedy się pojawił, fani nowych technologi aż wstrzymali oddech. Minęło kilka lat i dziś druk 3D jest prawie wszędzie - w medycynie, architekturze, inżynierii, prototypowaniu i życiu codziennym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hermes V8M - dron, który poleciał walczyć z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 11:50
Po raz pierwszy w Polsce dron, podczas lotu automatycznego, przetransportował wymazowe próbki medyczne do badań na obecność koronawirusa. Hermes V8M dostarczył je ze szpitala przy ul.Wołoskiej do Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.
rozwiń zwiń