Nowy smartfon? Zanim kupisz - zresetuj stary

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 13:50
Jak często wymieniamy smartfona i kiedy powinniśmy to robić? Jak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, 9 na 10 osób uważa, że kupowanie najnowszego smartfona jest bez sensu. Sprawdzamy, co się zmieniło w podejściu do wymiany naszego urządzenia mobilnego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Akhenaton Images.

Badanie, które zostało przeprowadzone na próbie 2000 Brytyjczyków, pokazało, że ponad połowa z nich jest znudzona próbą nadążania za najnowszymi technologiami. Trzy osoby z czterech ankietowanych nie chcą płacić fortuny, aby móc zdobyć najnowsze urządzenia. Jak się okazuje, prawie jedna trzecia osób biorących udział w badaniu ma zamiar wydawać mniej na smartfony i inne gadżety w ciągu zbliżających się dwóch lat.

Posłuchaj

08:19 _PR4_AAC_TOP_al_ 2020_10_20.mp3 Nowy smartfon? Kupować czy nie? W audycji sprawdzamy, czy rzeczywiście potrzebujemy nowych modeli (TOP Trochę Optymizmu Po Południu/Czwórka)

Nowy smartfon?

Obecne na rynku smartfony nie za bardzo różnią się od siebie. Wychodzi następny model i... jest bardzo podobny do poprzedniego. Nowe smartfony nie są na tyle lepsze od swoich poprzedników, żebyśmy mogli poczuć znaczącą różnicę. 62% ankietowanych przyznało, że czuje presję ws. wymiany sprzętu, a prawie 75% osób twierdzi, że nie widzi różnicy pomiędzy starszymi a nowszymi modelami smartfonów i że takie zakupy są dla nich stratą pieniędzy. Dlatego coraz częściej decydują się na pozostanie przy swoich dotychczasowych modelach, nie wymieniając ich tak często. 


dziewczyna kawa kawiarnia internet telefon smartfon 1200.jpg
E-uzależnienie. Jak uwolnić się od życia w internecie?

Aktualizacje - czy na pewno dobre?

- Zaskakujące jest to, że dopiero teraz dochodzimy do takich wniosków. Ten sceptycyzm przybiera pozytywne formy - ludzie zaczynają się zastanawiać nie kiedy będę mógł sobie pozwolić na coś nowego, ale czy jest mi to potrzebne – mówi ekspert rynku nowych technologii Andrzej Mazuruk. - Warto pamiętać, że producenci specjalnie spowalniają stare sprzęty aktualizacjami, żeby nas niejako przekonać do zmiany modelu - to jest działanie antykonsumenckie i jest karane - dodaje.

Zobacz także:

Jak mówi gość audycji, obecnie produkowane urządzenia mają coraz słabszą trwałość. - Nie oszukujmy się, jeżeli firma wypuszcza od 5-6 lat nowy model, to będzie zarabiała na tym modelu jeszcze długo i chciałaby to robić - tłumaczy. - Wobec tego w jej interesie nie za bardzo leży to, żeby smartfon kupiony w 2019 roku działał jeszcze przez 10 lat bez żadnych problemów. Jeśli napędzamy ten styl sprzedaży i model biznesowy takich firm, poprzez kupowanie co roku nowego modelu ich smartfona, to dajemy znać, że to działa.

5G technologie 1200
Sieć 5G. Maszyny, które będą "myśleć" samodzielnie

Termin przydatności smartfona?

Jak zaleca ekspert, raz na jakiś czas warto zrestartować telefon. Zrobić sobie wcześniej kopię zapasową wszystkich danych, jakie w nim mamy, po czym zrobić całkowity reset smartfona. Możemy być zaskoczeni, jak szybko będzie działał po ponownym uruchomieniu.

Przychodzi taki moment, że nasze urządzenie jednak warto wymienić - jak go rozpoznać?

- Pierwszym objawem będzie komfort pracy na takim sprzęcie. Jeżeli czujemy, że się zacina, gdy uruchamiamy jakąś aplikację i musimy czekać zbyt długo – mówi gość audycji. - W mojej opinii jest to sygnał, że warto już taki telefon wymienić. Drugi element to jakość zdjęć. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z jakości zdjęć i filmów to warto zainwestować w nowy smartfon, bo rzeczywiście nowe modele mają bardzo dobrej jakości aparaty.

***

Tytuł audycji: TOP Trochę Optymizmu Po Południu

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotował: Mateusz Kulik 

Goście: Paweł Pilarczyk (ITbiznes), Andrzej Mazuruk (ekspert rynku nowych technologii)

Data emisji: 20.10.2020

Godzina emisji: 18.14

mat.pras/aw

Czytaj także

Co niepokoi Marikę Martę Kosakowską w nowych technologiach?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 11:12
- Jestem trochę uzależniona od komórki, ale wszyscy jesteśmy już teraz uwiązani. Nawet osoby starsze mają telefony z wielkimi wyświetlaczami - mówiła Marika Marta Kosakowska w rozmowie z Justyną Tylczyńską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-doręczenia. Zapomnij o awizo, polecony przyjdzie mailem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 19:50
Ministerstwo Cyfryzacji chce, by komunikacja między obywatelem a administracją była jasna i przejrzysta. W tym celu Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach.
rozwiń zwiń