Recykling elektrośmieci - robisz to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:17
- Często nie wiemy, co zrobić z zepsutymi sprzętami, które znajdują się w naszych domach, więc wyrzucamy je po prostu do kontenera na śmieci, bądź chomikujemy je w garażu. To duży błąd - tłumaczyła Anna Podsiadło z organizacji ElektroEko.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

shutterstock ekologia komputer KaryB 1200.jpg
Na czym polega cyfrowa ekologia?

Jak wynika z szacunków ONZ, każdego roku jako ludzkość wytwarzamy średnio 50 mln ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Elektroodpady zawierają wiele cennych surowców, których wartość może wynosić ponad 48 miliardów euro. - Warto wiedzieć, że elektrośmieci nie powinniśmy wyrzucać do zwykłych kontenerów, ponieważ zawierają także bardzo szkodliwe substancje, które muszą być w odpowiedni sposób zneutralizowane - podkreślała. 

Posłuchaj
03:58 _PR4_AAC 2020_12_03-12-46-07.mp3 Recykling elektrośmieci - jak sprawić, by można je było ponownie wykorzystać? (Stacja Nauka/Czwórka) 

EKOiści w Katowicach (2) 1200.jpg
"EKOiści" - Czwórka promuje ekologiczny tryb życia

Jak wyliczała, w łatwy, szybki i przede wszystkim tani sposób elektrośmieci możemy pozbyć się, zanosząc je do sklepu, w którym kupujemy kolejny sprzęt. - Zwłaszcza, jeśli to mały sprzęt. Jeśli robimy większe zakupy, na przykład w sieci - warto zgłosić do sklepu, w którym zamawiamy towar potrzebę odebrania starego sprzętu. Można także zanieść go samodzielnie do specjalnych punktów, wyznaczonych na terenie gminy. Ich lista najczęściej dostępna jest na oficjalnych stronach w internecie - tłumaczyła Anna Podsiadło. 

Czytaj także:

Elektrośmieci to jednak także źródło cennych surowców, czy metali które mogą być ponownie wykorzystane - na przykład do produkcji kolejny sprzętów elektronicznych, bądź zwykłych przedmiotów, a nawet... instrumentów muzycznych. - Na przykład szklane drzwi pralki mogą stać się w kolejnym "życiu" naczyniami żaroodpornymi - mówiła ekspert. - Metod wykorzystania tych substancji jest wiele, jednak kluczowe jest to, by poddać je właściwemu recyklingowi. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 03.12.2020

Godzina emisji: 12.40

kd

Dlaczego recykling elektrośmieci jest tak ważny? 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak