Polskie Radio
Section05
elektrośmieci

Samochody elektryczne - wcale nie tak niebezpieczne, jak je malują

Siedem godzin. Tyle średnio może trwać gaszenie pożaru samochodu elektrycznego. Wykorzystać do tego trzeba nawet 10 tysięcy litrów wody. Do autozapłonu dochodzi z konkretnych powodów – najczęściej jest nim uszkodzenie pojazdu lub niewłaściwe ładowanie. Jak mówią strażacy, tego typu pożary są długotrwałe, ale służby wiedzą już, jak sobie z nimi poradzić. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski Paweł Turski Witold Lazar ekologia samochody elektryczne elektrośmieci

Elektroodpady. Jak właściwie je recyklingować?

W Unii Europejskiej zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanowi coraz większy problem. - To wynika trochę z naszej natury chomikowania, czasami trudno nam się rozstać z rzeczami, które mają dla nas sentymentalną wartość - mówi Maria Andrzejewska z UNEP/GRID-Warszawa. - Jednak powinniśmy oddawać w miejsce utylizacji cały sprzęt. Sprawdzamy, dlaczego jest to tak ważne. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia elektrośmieci recykling Piotr Firan

Piknik Naukowy i spotkanie z ekologiczną wokalistką

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik już tuż tuż (21 maja). W "Ratujemy świat" sprawdzimy co na to szczególne wydarzenie przygotowuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, sprawdzimy też jak działają wyjątkowe opakowania przyszłości. W audycji spotkamy się też z Magdą Beredą, wokalistką, która aktywnie włącza się w ekologiczne akcje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piknik Naukowy ekologia elektrośmieci

Będzie jedna ładowarka do wszystkich urządzeń elektronicznych? Komisja Europejska proponuje zmiany

Komisja Europejska proponuje jedną ładowarkę do smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, czy przenośnych głośników. Bruksela, naciskana przez europosłów, przedstawiła propozycje przepisów w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Unia Europejska elektronika telefony komórkowe telefon aparat fotograficzny tablet elektrośmieci Europa Beata Płomecka Bruksela GOSPODARKA ładowarka