Na czym polega cyfrowa ekologia?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 19:00
Kampanie społeczne, poruszające bardzo aktualne tematy, jak przeciwdziałanie zmianom klimatu, można stworzyć z darmowych materiałów dostępnych na wolnych licencjach i dzięki temu zmniejszyć produkcję śladu węglowego.

Posłuchaj
05:06 [CZWORKA]Ratujemy swiat 11 sierpień 2020 ekologia.mp3 Cyfrowy recycling. O ekologicznych kampaniach społecznych (Ratujemy świat/Czwórka)

Udowadniają to Centrum Cyfrowe, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i zespół Kompost w ramach kampanii #BezSpiny - to wszystko legalne promują domenę publiczną i wykorzystanie w internecie prawa cytatu. Jak mówi Aleksandra Janus z Fundacji Centrum Cyfrowe, niewielu z nas wie, jak korzystać z darmowych zasobów w sieci. Dlatego tak ważne jest, żeby ta wiedza była dostępna dla wszystkich. - Chcemy pokazać, że w sieci dużo rzeczy jest legalnych i można je wykorzystywać zgodnie z prawem. #BezSpiny podpowiada, jak to zrobić - wyjaśnia rozmówczyni Ady Janiszewskiej.

Jak w internecie korzystać z prawa cytatu? #BezSpiny / Centrum Cyfrowe

W kampanii bierze udział Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. - Zaprosiliśmy ich do współpracy, bo wiemy, że dla wielu ludzi w Polsce sprawa kryzysu klimatycznego jest niezwykle ważna. Pomogliśmy im też znaleźć materiały z domeny publicznej, które można legalnie wykorzystać w akcjach promujących ekologię - dodaje Aleksandra Janus.  

Posłuchaj także:

W mediach społecznościowych Centrum Cyfrowego można już znaleźć grafiki i spoty stworzone w całości z darmowych materiałów znalezionych w internetowych zakamarkach – wszystkie pochodzą z domeny publicznej albo są dostępne na licencjach Creative Commons.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Karina Terzoni

Data emisji: 11.08.2020

Godzina emisji: 14.48

kul

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"EKOiści". Jak nie marnować żywności?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 13:52
- Jestem ambasadorką hasła, że najlepiej jest "gotować ze światła w lodówce". Bo najbardziej kreatywne potrawy wychodzą tylko z dwóch składników - mówiła Sylwia Majcher. O tym, jak świadomie minimalizować produkcję śmieci, jak planować zakupy i nie marnować żywności - rozmawialiśmy w pierwszej odsłonie "EKOistów". 
rozwiń zwiń