Taki domek na Księżycu. Polacy wyróżnieni w międzynarodowym konkursie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 14:32
Polski zespół zdobył 4. miejsce w światowym konkursie Moon Base Design Contest. Drużyny z całego świata projektowały habitat księżycowy. Ten polski, pełen jest ekologicznych rozwiązań.
Projekt Innspace Team
Projekt Innspace TeamFoto: mat.pras./Innspace Team

shutterstock jedzenie haamburgey kosmos 1200.jpg
Sfermentowane warzywa czy tortilla - co będą jeść kosmonauci?

Projektowana baza miałaby być możliwa do wybudowania w ciągu najbliższej dekady i pomieścić 2-3 załogi. Jak podkreśla Justyna Pelc z polskiego zespołu Innspace Team, ten konkurs można zaliczyć do trudnych. - Często są konkursy na zaprojektowanie bazy na Marsie czy Księżycu, ale one są głównie architektoniczne. W konkursie Moon Base Design Contest należało brać pod uwagę więcej aspektów, np. jak działają systemy podtrzymywania życia, system ogrzewania, chłodzenia, uzdatniania wody, system przeciwpożarowy - wymienia. 


Posłuchaj
07:57 czwórka stacja nauka 30.03.2021 księżyc.mp3 O projekcie habitatu na Księżycu opowiada Justyna Pelc z Innspace team (Stacja nauka/Czwórka)

Wszystkie drużyny, które stanęły do konkursu, udowadniają, że mimo że od lądowania na Księżycu Apollo 11 minęło 52 lata, a od ostatniego lotu na Srebrny Glob w 1972 roku nikt się nawet do niego nie zbliżył, to w najbliższej przyszłości będzie to możliwe.  

- Założenia konkursu były takie, że baza powinna powstać w ciągu dziesięciu lat - mówi Beata Suścicka, członkini zespołu Innspace, odpowiedzialna za architekturę bazy. - Zdecydowaliśmy się na użycie nadmuchiwanych modułów, które przywozilibyśmy z Ziemi. Powierzchnia w rakiecie jest bardzo ograniczona, każdy kilogram kosztuje. Małe, proste do zapakowania moduły, które nadmuchamy już na Księżycu, są idealnym rozwiązaniem. W ten sposób zaprojektowaliśmy 4 główne mieszkalno-naukowe moduły, połączone ze sobą śluzami powietrznymi. Na krańcach tych modułów znajdowałaby się jeszcze: szklarnia i garaż dla łazika - dodaje. 

Czytaj także:

- W naszym projekcie przede wszystkim byłoby miejsce na laboratoria, na badania naukowe różnego rodzaju - zwraca uwagę Małgorzata Popiel, która pracowała w zespole od kwestii  społecznych. - Dodatkowo w przyszłości chcielibyśmy, by rozwijała się turystyka kosmiczna. Możliwe, że bazę można by rozszerzyć o kolejne moduły, dla turystów - dodaje. 


astronauta księżyc lądowanie 1200.jpg
Co zostawiliśmy na Księżycu? Nowa baza danych o podboju Srebrnego Globu

Moduły bazy zaprojektowanej przez grupę Innspace nie mają okien. Z tego względu do ich wnętrza zaplanowano specjalny system lamp, który tworzy światło podobne do tego, które daje Słońce na Ziemi, a dodatkowo można zmieniać jego natężenie.  

W środku nie brakuje też roślin. - Algi, glony stały się ważnym elementem systemu podtrzymywania życia w naszej bazie - mówi projektantka. - Jako rośliny uniwersalne, oprócz oczyszczania wody i powietrza produkują także tlen. Wspomagają oczyszczanie ścieków. Każdy moduł bazy będzie miał panele ścienne z glonami - dodaje. 

W dzisiejszych czasach eksploracja kosmosu to gra zespołowa Justyna Pelc

Projektanci Innspace postawili na wysoki standard życia astronautów z księżycowych misji. - Każdy moduł w założeniu jest do zamieszkania dla 4 osób, ma dwa pietra, parter to laboratorium, kuchnia i magazyn, piętro to przestrzeń bardziej prywatna, pokoje dla astronautów, siłownia i przestrzeń wspólna - mówi rozmówczyni Szymona Majchrzaka. - Największego wyzwania zespół upatruje w kwestiach psychologicznych i socjologicznych szczególnie podczas misji długookresowych - dodaje. 

- Projektując tę bazę, musieliśmy brać pod uwagę wiele aspektów, niezbędnych było wiele umiejętności z różnych dziedzin. Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego projektu - podkreśla Justyna Pelc. - Bazowaliśmy głównie na rozwiązaniach, które już istnieją

O bazach na Księżycu trzeba zacząć myśleć już teraz, mimo że realizacja może nastąpić w dość odległej przyszłości. Jak się okazuje, niemałym problemem mogą być pieniądze. Koszt wysłania misji z habitatem to ponad 50 miliardów dolarów. 

Współpraca międzynarodowa jest kluczowa, jeśli chodzi o powrót na Księżyc Justyna Pelc


🏆🏆🏆 CO TO SĄ ZA WIEŚCI!!! Zespół Innspace zajął 4. miejsce w konkursie Moon Base Design Contest! Xors to baza na...

Opublikowany przez Innspace team Piątek, 12 marca 2021

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Szymon Majchrzak

Gość: Justyna Pelc 

Data emisji: 30.03.2021

Godzina emisji: 12.27

pj

Czytaj także

Wypuść dane na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:45
Z dnia na dzień zaczyna brakować miejsca na nowe informacje na Ziemi. Kinga Nowak z łódzkiego Shoot Capsule wie, gdzie umieścić alternatywny magazyn informacji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Innspace. Polscy naukowcy podbiją kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 18:37
Fotograficy, prawnicy, architekci, graficy, robotycy, bioinżynierowie - grupa przyjaciół wspólnie tworzy kosmiczny projekt "nie z tej Ziemi", czyli Innspace. 
rozwiń zwiń