Szerpowie - piękni ludzie. Tragarze, przewodnicy, zdobywcy K2

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 15:17
Szerpowie kojarzą nam się z profesją tragarzy i himalajskich przewodników. 16 stycznia 2021 przedstawiciele tego tybetańskiego ludu wpisali się w historię himalaizmu w innej roli - zdobywców K2 w sezonie zimowym. 
Himalaje
HimalajeFoto: Piotr Snigorski/shutterstock.com
terzoni przedwojewski 1200.jpg
Mistrz świata w biegach górskich: po prostu robię to, co kocham

Na szczycie zimowej góry stanęli: Mingma Gyalje Sherpa, Son Sherpa, Mingma David Sherpa i Mingma Tenzi, a także Nirmal Purja, Gejle Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa oraz Dawa Tenjing Sherpa. Weszli razem, czekali na siebie, bo nie chcieli aby ktoś z nich został pominięty, kiedy ludzie będą wspominali to historyczne wydarzenie. 


Posłuchaj
04:38 czwórka stacja nauka 02.02.2020.mp3 Kim są Szerpowie? (Stacja Nauka/Czwórka)

Szerpa to "ludzie wschodu" od "szer" - wschód i "pa" - lud. Od wieków zamieszkują Himalaje. A od 100 lat pomagają himalaistom w zdobywaniu szczytów. 

Finally we did it . We made the history in mountaineering field. #winter_K2_summit_2020/21 #Nepalese_Team_Winter_K2 #imagine_Nepal #Sherpa #Pakistan #Nepal #Nepalese_Sherpa #Team #K2 #K2_winter

Opublikowany przez Mingmę G Sobota, 16 stycznia 2021


- W tych wysokich górach Szerpowie trudnią się tym, że pomagają ludziom przyjezdnym wchodzić na te wysokie góry, na te ośmiotysięczniki - mówi Piotr Cieszewski, zdobywca Mount Everestu. - Ja bym bez nich w życiu nie wszedł na Everest. Zawsze podkreślam ich udział w swojej wyprawie, niestety nie każdy to robi. To są ludzie, którzy mieszkają w tych wysokich górach. To piękni ludzie, piękni duchem, wnętrzem. Bardzo silni. Bije od nich jakiś taki spokój, bezpieczeństwo - podkreśla. 

Czytaj także:

Szerpowie są dość skromni. Rzadko się zdarza, że chwalą się swoimi wyczynami, zdobytymi szczytami. Mimo że Nepal jest biednym krajem nie są nachalni, nie próbują namawiać turystów na swoje usługi.

- A już w górach, gdy akcja górska się zaczyna, z bazy pod ośmiotysięcznikami wyruszają z bagażami i wyposażeniem - mówi rozmówca Oliwii Krettek. - Ich pomoc na tych wyprawach polega na tym, że np. prowadzą liny poręczowe, do których wczepiają się wspinacze przyjezdni, oni rozstawiają namioty, a to nie jest łatwe - dodaje. 

Szerpowie po kilkanaście razy wchodzą i schodzą z wysokich gór, po to aby donieść zaopatrzenie do obozów. Często noszą bagaże, które przekraczają wagę 30 kilogramów choć są drobnej budowy i ważą zaledwie dwa razy więcej. 

Nie bez znaczenia jest obecność tego ludu w Himalajach. - Powyżej 8000 m.n.p.m.m gdzie tak naprawdę ratownictwo nie istnieje, można liczyć na pomoc innych wspinaczy i na Szerpów. Oni często pomagają ludziom zejść - podkreśla himalaista. - Są pełni troski i empatii - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 02.02.2021

Godzina emisji: 12.32

pj 

Czytaj także

Kowalewski pod wrażeniem zdobywców K2. "Nepalczycy w końcu wyszli z cienia"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 09:07
Nepalczycy, którzy zdobyli w sobotę K2 (8611 m) w Karakorum, to zdaniem Waldemara Kowalewskiego, który jeszcze dwa tygodnie temu był w bazie pod szczytem, to elita światowego himalaizmu. - Cieszę się, że tego dokonali. Są lepsi od zachodnich wspinaczy. W końcu wyszli z cienia - powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki do zwiedzania świata: Joanna Bator, Grażyna Plebanek i Zadie Smith

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 12:30
Odkąd wybuchła pandemia podróżujemy coraz mniej, jeśli w ogóle i na coraz krótszych dystansach. O egzotycznych wyprawach możemy tylko pomarzyć. Albo poczytać - do czego zachęcają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska z Książniczek.
rozwiń zwiń