Sieć 5G. Maszyny, które będą "myśleć" samodzielnie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 18:11
- Ta technologia od obecnej na rynku 4G różni się drastycznie. Do tej pory komunikacja mobilna oznaczała komunikację między ludźmi: wysyłaliśmy sobie nawzajem smsy, filmiki czy mmsy. 5G spowoduje, że komunikować się będą mogły także same urządzenia - tłumaczy Andrzej Dulka.
Audio
  • Czym jest i w jaki sposób ma działać technologia 5G? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

komórka kłódka łańcuch 1200x660.jpg
Detoks od internetu - czy jest możliwy?

Jak przekonywał w Czwórce Andrzej Dulka, 5G oznacza pewien wyższy standard przekazywania informacji. - Oprócz wysyłania ich, urządzenia będą miały "zaszyte" algorytmy reakcji na nie, dzięki czemu będą mogły podejmować decyzje, dotyczące tych reakcji, co potocznie nazywa się "sztuczną inteligencją" - definiował ekspert. Zaś jak tłumaczył Marcin Kubicki w pewnym sensie 5G już działa: urządzenia komunikują się ze sobą, ale na razie w wersji uproszczonej. - W przyszłości komunikować się będą ze sobą m.in. samochody - poza wiedzą kierowcy. Wówczas wypadki przestaną się właściwie zdarzać - mówił ekspert.

Co jeszcze zmieni się wraz z nadejściem technologii mobilnej piątej generacji? Czy będzie to kolejny etap telekomunikacyjnej ewolucji i dlaczego, zdaniem części ekspertów, technologia 5G nie powinna być nazywana "sztuczną inteligencją"? jakie zagrożenia niesie ze sobą 5G? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

W programie mówiliśmy też m.in. o rewolucji, jaką przeszła telefonia komórkowa od lat 90. ubiegłego stulecia. Czy 5G pojawi się niebawem także małych miejscowościach? I co zmieni się wówczas z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotował Kacper Kaczmarczyk.  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Andrzej Dulka (Stowarzyszenie Inżynierów Telekomunikacji), Marcin Kubicki (redaktor naczelny magazynu "T3")

Data emisji: 15.01.2019

Godzina emisji: 15.07

kd/ac

Czytaj także

Kolekcjonowanie treści z sieci - po co to robimy?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 19:14
- Przeszliśmy z epoki przedmiotu do epoki usługi. Zamiast kupować konkretne rzeczy, łatwiej nam płacić abonament i mieć stały dostęp do różnych bibliotek, np. muzyki, książek czy filmów - przekonywał Piotr Gnyp, ekspert nowych technologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Nejman: chciałbym uciec od technologii

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 18:30
- Mam takie marzenie, żeby uciec poza obszar elektroniki i elektryczności - mówił w rozmowie z Justyną Tylczyńską Andrzej Nejman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alan Andersz kontra nowe technologie. "Jestem gadżeciarzem"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 19:21
Jak sam przyznaje, nie potrafi odmówić sobie najnowszych głośników czy bezprzewodowych słuchawek. Z drugiej strony twierdzi, że technologia pozbawia ludzi emocji.
rozwiń zwiń