Zdrowie astronautów. Czy w kosmosie są choroby, których nie ma na Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 16:38
Czas przebywania człowieka w przestrzeni pozaziemskiej z każdą kosmiczną misją wydłuża się. W związku z tym astronautów dotykają przeróżne choroby. Czy kosmiczne choroby są podobne do tych ziemskich?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Sergey Nivens

udar mózgu głowa ból 1200.jpg
Co dzieje się w twoim mózgu, kiedy się boisz?

- Dotychczas astronauci zgłaszali przede wszystkim dolegliwości związane z kosmiczną chorobą lokomocyjną, której objawy podobne są do tej ziemskiej. Pierwsi powiedzieli o tym uczestnicy misji Apollo 8 po około 24 godzinach. Skarżyli się na bóle, zawroty głowy i senność - tłumaczyła dr hab. Agnieszka Zagórska, rzecznik nauki. Jak podkreślała, medycyna i farmacja kosmiczna to tematy, o których wciąż nie mówi się dużo, jednak astronauci chorują dość często. - NASA w 1985 roku, promując ideę wahadłowców kosmicznych, wysłała na misję jednego z amerykańskich senatorów. Przeżył on lot tak dotkliwie, że od jego nazwiska nazwano skalę do oceny kosmicznej choroby lokomocyjnej - wyliczała ekspert.

Posłuchaj
07:57 czwórka nauka, kosmos 2021_05_11.mp3 Kosmiczne choroby - na co uskarżają się astronauci podczas pobytu w kosmosie? (Stacja Nauka/Czwórka) 

mars kolonizacja astronauta Shutterstock 1200.jpg
Czy wody na Marsie wystarczy dla ludzi, którzy go zasiedlą?

Jak tłumaczyła dr hab. Agnieszka Zagórska astronautów dotykają także tzw. lepkość umysłowa oraz mgła kosmiczna. - Ich objawy przypominają mgłę pokowidową. Astronauci doświadczają spadku szybkości procesów myślowych, poczucia dezorientacji, letargu i zawieszenia, braku koncentracji - mówiła. - To prawdopodobnie wynik działania mikrograwitacji na rozmieszczenie w mózgu płynów ustrojowych.

Czytaj także:

Dodatkowo astronautów dotykają zaburzenia czasu snu i czuwania. - Co w praktyce - podobnie jak ma to miejsce w przypadku ziemskiego niewyspania - ma negatywny wpływ na samopoczucie, powoduje zaburzenia nastroju - mówiła dr hab. Agnieszka Zagórska. Astronauci sięgają więc po leki, których jest na statku ok. 30. - Przede wszystkim poprawiają nastrój, rytm snu, są także leki przeciwbólowe, oraz na... niestrawność. W kosmicznych apteczkach znajdują się także antybiotyki. Każdy astronauta wnosi na statek kosmiczny swoją własną florę bakteryjną, więc możliwość pojawienia się organizmów odpornych na leki jest jednym z największych zmartwień naukowców - podkreślała ekspert.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi:  Oliwia Krettek

Data emisji: 11.05.2021

Godzina emisji: 12.35

Czytaj także

Kolejna misja na Marsa. "Zbadają jądro planety"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 17:03
Pięć metrów - na tę głębokość w powierzchnię Marsa wwiercać się ma kolejna sonda, która swą wyprawę na Czerwoną Planetę rozpoczęła 12 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda na Marsie. A może by tak przywieźć ją tam z Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 14:20
Wody na Marsie jest pod dostatkiem, ale w postaci lodu. Co by się stało z ciekłą wodą, gdybyśmy chcieli jej używać na tej planecie, więc przywieźlibyśmy ją sobie z Ziemi?
rozwiń zwiń