Matura 2022 z biologii - ekspresowa powtórka do egzaminu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 15:55
Krzyżówki genetyczne, procesy metabolizmu, funkcjonowanie komórek i narządów - to niektóre z "tematów pewniaków", które pojawiają się na arkuszach egzaminów maturalnych od kilku lat. 
Nauka do matury z biologii
Nauka do matury z biologiiFoto: Shutterstock.com/Elnur

Biologia to przedmiot dodatkowy podczas tegorocznych matur. Wybiorą go prawdopodobnie ci, którzy swoją przyszłość wiążą z kierunkami medycznymi albo przyrodniczymi. Egzamin czeka nas 12 maja i do tego czasu warto zajrzeć do arkuszy z poprzednich lat.

Jak podkreślała w rozmowie z Czwórką Anna Winiewicz, przedstawicielka Koła naukowego Biologów na Uniwersytecie w Białymstoku, studentka 3. roku biologii sądowej, na co dzień udzielająca także korepetycji, przygotowujących uczniów do matury z biologii, z pewnością pojawią się "tematy pewniaki". - Zawsze są na początku elementy cytologiczne, czyli zadania związane z funkcjonowaniem komórek: zależnością między obecnością jakichś organelli w komórkach a pełnioną przez komórkę bądź narząd funkcją - wyliczała gość Czwórki.

Elementem obowiązkowym, który pojawia się na maturach od wielu lat, są także doświadczenia. - Analiza doświadczeń, a także umiejętność formułowania wniosków i hipotez to coś, co uczeń klasy maturalnej musi umieć i rozumieć - podkreślała Anna Winiewicz. Jedna z części arkuszy maturalnych prawdopodobnie dotyczyć będzie też metabolizmu, czyli fotosyntezy, oddychania. - To jedno z trudniejszych zagadnień, mało lubianych przez uczniów. Chodzi o umiejętność analizowania schematów, a także znów wyciągania z nich wniosków - mówiła Anna Winiewicz. - Tu często pojawiają się zadania typu "prawda - fałsz", opierające się na analizowaniu tego, co mamy na arkuszu - podkreślała.

Posłuchaj
04:28 _PR4_AAC 2022_04_13-12-45-11.mp3 Co powinieneś wiedzieć przed maturą z biologii? Mówi Anna Winiewicz (Stacja Nauka/Czwórka) 

Kolejnym obowiązkowym dla przyszłych abiturientów elementem egzaminu jest genetyka. - Umiejętność rozwiązywania krzyżówek genetycznych, analizy rodowodów i rozpisywanie tego w sposób maturalny - tłumaczyła ekspert. - Tu należy pamiętać o rozpisaniu odpowiedzi na podstawie krzyżówek, które rozwiążemy. Jeśli ich nie dodamy, stracimy punkty. Istotna jest więc nie tylko "wykuta" wiedza, ale także umiejętność łączenia faktów - przestrzegała gość Czwórki. Podczas egzaminów maturalnych pojawią się pewnie także zagadnienia związane z ekologią. Zadania z tego zakresu najczęściej są obszerne. - Oznacza to, że uczeń otrzymuje dużo informacji w tekście źródłowym i musi umieć z nich logicznie skorzystać i przełożyć to, co czyta, na wiedzę znaną z podręczników - podkreślała gość Czwórki. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 13.04.2022

Godzina emisji: 12.44

kd

Czytaj także

Matura 2022 z matematyki. "Warto czytać pytania ze zrozumieniem"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 14:41
- Treść zadań trzeba czytać bardzo wnikliwie, szczegółowo i dokładnie, i nie należy się zrażać, jeśli początkowo nie mamy pomysłu na ich rozwiązanie - mówiła Kinga Gołębiewska, która przygotowuje uczniów do egzaminu z matematyki.
rozwiń zwiń