Perfumy Kleopatry - mocne, pikantne i słodkie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 15:40
- Starożytne perfumy bazowały na olejach. Były to tłuste kompozycje roślin i przypraw, które oprócz tego, że pachniały, miały też właściwości rozgrzewające - wyjaśnia Radosław Domazet, doktorant na Wydziale Historii UW. 
Burzliwe dzieje królowej Egiptu pobudzały wyobraźnię wielu twórców
Burzliwe dzieje królowej Egiptu pobudzały wyobraźnię wielu twórcówFoto: Shutterstock/Mia Stendal

Historia perfumiarstwa

Tradycja stosowania pachnideł sięga czasów objęcia władzy przez pierwsze egipskie dynastie królewskie około 5100 lat temu - czyli na 3000 lat przed panowaniem Kleopatry. Do dziś zachowały się źródła opisujące perfumy przygotowywane przez Egipcjan. Można przeczytać o tym w "Historii naturalnej" u Pliniusza i u Teofrasta. - Podstawą egipskich perfum i olejków zapachowych był olej roślinny lub tłuszcz zwierzęcy, a nie alkohol. Składniki były podgrzewane lub macerowane, czyli rozpuszczane na przykład w winie, a pozyskiwanie jednego zapachu trwało nawet 10 dni - wyjaśnia naukowiec. - Był to interes niezwykle trudny logistycznie, bo składniki ściągano z całego świata: mirra pochodziła z Arabii, kadzidło z terenów dzisiejszej Somalii. 

Czym pachniała Kleopatra?

Używanie kosmetyków było ważną częścią kultury starożytnego Egiptu. Słynna egipska królowa Kleopatra kąpała się w mleku. - Ostentacja władzy działała nie tylko na wzrok, ale na wszystkie zmysły. A używanie perfum świadczyło o wysokim statusie społecznym - podkreśla rozmówca. W 2021 roku dr Dora Goldsmith i dr Sean Coughlin w artykule "Eau de Cleopatra. Mendesian Perfume and Tell Timai" przedstawili wyniki swoich badań. Naukowcy przeanalizowali pozostałości po ceramicznych naczyniach ze stanowiska Thmuis, znajdującego się na obrzeżach miasta Mendes - znanego w całym starożytnym świecie śródziemnomorskim ośrodka produkcji perfum. Po eksperymentach ze składnikami, na które składały się olejek z daktyli pustynnych, mirra, cynamon i żywica sosnowa, stworzyli zapach, który ich zdaniem jest zbliżony do tego, którego prawdopodobnie używała Kleopatra. Jak twierdzą, jest to mocna, ale przyjemna mieszanka pikanterii i słodyczy.

Sprawdź także:

Starożytne dezodoranty

Badający ten temat historycy napotkali również liczne informacje na temat dezodorantów. - Wygląda na to, że każdy w społeczeństwie w II wieku n.e. korzystał codziennie z tego wynalazku - mówił w Czwórce prof. Maciej Kokoszko. - Dezodoranty nie miały formy atomizera i były oparte przede wszystkim na sproszkowanych substancjach roślinnych. Na przykład mąka z bobu aromatyzowana różami i liliami.  

Posłuchaj
04:29 CZWÓRKA Stacja Nauka - Kleopatra 03.06.2022.mp3 Środki higieny antycznej: perfumy Kleopatry (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Michał Włosowicz

Data emisji: 3.06.2022

Godzina emisji: 12.35

kul

Czytaj także

"7 kilo zmysłowości". Historia sukienki bandażowej

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 14:30
W tej sukience Kim Kardashian pozuje w Gabinecie Figur Woskowych Madame Tussauds. Miały ją także w szafach Victoria Beckham, Cindy Crawford i Jennifer Aniston. Sukienka bandażowa - modowy hit z lat 80. i 90. - wraca do gry.
rozwiń zwiń