"7 kilo zmysłowości". Historia sukienki bandażowej

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 14:30
W tej sukience Kim Kardashian pozuje w Gabinecie Figur Woskowych Madame Tussauds. Miały ją także w szafach Victoria Beckham, Cindy Crawford i Jennifer Aniston. Sukienka bandażowa - modowy hit z lat 80. i 90. - wraca do gry.
Pokaz mody marki Herv Lger - Nowy Jork 2014 rok.
Pokaz mody marki Hervé Léger - Nowy Jork 2014 rok. Foto: PAP/EPA/JASON SZENES

Sukienki bandażowe opinają ciało, mają głęboki dekolt i długość mini. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są wykonane z pozszywanych pasów materiału, co daje efekt zabandażowanego ciała. - Najsłynniejsze sukienki bandażowe to dzieło projektantów francuskiego domu mody Hervé Léger - opowiada Ada Janiszewska - Projektant rządził na wybiegach pod koniec lat 80. i na początku 90. W jego pokazach chodziły wszystkie supermodelki, m.in. Linda Evangelista, Cindy Crawford, Claudia Schiffer i Naomi Campbell. 

Technika bandażowa była innowacyjnym rozwiązaniem w krawiectwie tamtych czasów. Hervé Léger opracował ją, kiedy pracował u Karla Lagerfelda w Fendi. W 1985 r. założył własną markę, a jego projekty Leroux rządziły na wybiegach. Nic dziwnego, bo o sukienkach tego domu mody mówi się, że są najseksowniejszymi ubrania w historii. - O tego typu modelach mówi się "bodycon", czyli "świadome dla ciała". To projekty wymagające, nie da się ich uszyć z dowolnego materiału, muszą też być odpowiednio skonstruowane, a elastyczne pasy - właściwie poprzeplatane - wyjaśnia autorka modowego cyklu w Czwórce. - Sukienka bandażowa Légera nie jest szyta, tylko tkana i zakrywa wszystkie zbędne wypukłości.

Sukienka bandażowa wraca na wybiegi na fali powrotu do lat 90. - wraz z biodrówkami, dżinsami z niskim stanem i motylkowymi topami. - Projekty Hervé Léger są ciężkie, ważą około 4,5-7 kg, ale wystarczy spojrzeć na zdjęcia, żeby zobaczyć, jak pięknie modelują sylwetkę - dodaje rozmówczyni Kasi Dydo.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Hervé Léger (@herveleger)

Posłuchaj
07:56 CZWÓRKA Stacja Kultura - herve leger 02.06.2022.mp3 Jak dom mody Hervé Léger owinął kobiety bandażem? (Stacja Kultura/Czwórka)

Zobacz także:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Hervé Léger (@herveleger)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 02.06.2022

Godzina emisji: 11.45

kul

Czytaj także

Huppert, Kardashian, Bieber. Balenciaga zmienia reguły gry

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 13:50
Co łączy Isabelle Huppert i Kim Kardashian? Miłość do Balenciagi. Ikona francuskiego kina i słynna celebrytka zostały gwiazdami najnowszej kampanii paryskiego domu mody. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Haute couture - co to oznacza? Krótka historia mody

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 14:00
- Sam termin "haute couture" powinniśmy kojarzyć z ekskluzywnym krawiectwem i wykwintnymi domami mody - mówi dr Piotr Szaradowski, historyk mody i wykładowca SWPS. Jednak historia haute couture jest burzliwa i zmienna jak kolekcje jej twórców. 
rozwiń zwiń