Matematyka - królowa nauk. Jaki jest wzór na zoptymalizowanie transportu?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 16:57
- Nawet rozwiązując zadania z matematyki na maturze, rozwiązujemy tak naprawdę zadania z transportu, bo czym innym jest pojazd, jeśli nie prostopadłościanem - mówi Miłosz Głowacki.
Matematyka w transporcie - jak to działa?
Matematyka w transporcie - jak to działa?Foto: Shutterstock.com

- Nie bez powodu matematykę określa się jako królową nauk - większość przedmiotów ścisłych i kierunków studiów opiera się właśnie na niej lub jest jej pochodną - przekonywała dziennikarka Czwórki Adrianna Janiszewska. Przemysł transportowy również czerpie wiele z matematyki. - Każdy, kto pracuje w logistyce i transporcie, musi umieć sprawdzić na przykład to, jak będzie zachowywała się dana paczka, czy zmieści się do pojazdu i jaki ma ciężar - opowiadał ekspert. - W tym pomoże nam wzór na objętość, czyli pole podstawy razy wysokość. Dodatkowo możemy też policzyć, ile danego towaru możemy przetransportować - wymieniał Miłosz Głowacki, autor serwisu "Matematyka z głową".

Jak podkreślał, "matematyka króluje więc w transporcie". - To nic innego jak optymalizacja naszego czasu. Jeśli chcemy się przemieszczać, zaplanować cały dzień i podróż - musimy ocenić wielkość bagażu - wymieniał. 

Czytaj także:

Do otrzymania optymalnych rozwiązań potrzebne są znajomość wzorów czy algorytmów matematycznych. - Analiza matematyczna, której uczymy się na studiach, to przedmiot, w ramach którego dowiadujemy się, w jaki sposób dzięki jednej zmiennej będziemy w stanie zmienić inne parametry i dzięki temu ograniczyć czas, paliwo czy ilość produktów do przetransportowania, ilość kursów kierowców - wyliczał ekspert. - Kluczem jest tu planowanie, w którym także pomaga matematyka. - Dzięki temu możemy oszczędzać zarówno pieniądze, jak i czas - podkreślał. 

Posłuchaj
04:02 _PR4_AAC 2022_08_10-12-45-52.mp3 Jak wykorzystać wiedzę matematyczną do zoptymalizowania transportu? (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 12.24

kul

Czytaj także

Kolorowy wulkan. O wizerunku scenicznym Wrony

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:30
- Potrzebę wyrażania wewnętrznego ja miałam od zawsze i na każdym polu. W muzyce, w sztuce, w modzie. Ale nigdy nie robiłam tego według planu, tylko z potrzeby chwili - opowiada Weronika "Wrona" Jasiówka, laureatka 5. odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń