Brazylijska Wyspa Węży, czy kryje skarb piratów?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 14:12
Ukraińska Wyspa Węży zapisała się na kartach historii heroiczną postawą jej obrońców przed inwazją rosyjską. Okazuje się, że świat ma też drugą Wyspę Węży - tuż u wybrzeży Brazylii, gdzie człowiek nie ma wstępu, a króluje tam zupełnie inny gatunek. 
Węże
WężeFoto: Shutterstock/sarathchandranangamaly18

Jest takie miejsce na Ziemi, na którym raczej nikt nie chciałby się znaleźć. To Ilha de Queimada Grande - "Wyspa Węży". Niewielka 43-hektarowa enklawa, leży u wybrzeży Brazylii. Jest domem ponad 4 tys. śmiertelnie jadowitych węży. Niektórzy twierdzą, że liczna tych gadów wynosi tam 5 osobników na metr kwadratowy. 

- Tam jest się czego bać. Ta wyspa zamieszkała jest tylko i wyłącznie przez węże. Mieszka tam gatunek endemiczny (występujący tylko tam) Bothrops insularis - jest on bardzo jadowity - mówi Mateusz Łysiak, dziennikarz nationalgeografic.pl. - Spotkanie z takim wężem może skończyć się śmiercią. 

Brazylijska Wyspa Węży leży na Atlantyku, zaledwie 140 km w linii prostej od miasta Sao Paulo. - Jej oficjalna nazwa, Ilha da Queimada Grande, nawiązuje do planów wylesienia wyspy na początku XX wieku. Chciano wypalić cały teren i założyć tam plantację bananów. Gdy się okazało, że jest tam tyle węży to zmieniono plany - mówi rozmówca Jędrzeja Rosiewicza. 

Dziś jest wiele hipotez, które mówią o tym, skąd węże wzięły się na wyspie. - Najbardziej popularna, i najmniej prawdopodobna, mówi o tym, że na wyspie były skarby i węże trafiły dzięki piratom, którzy w ten sposób chcieli chronić kosztowności - wyjaśnia ekspert. - Inna wersja, bardziej historyczno-przyrodnicza, mówi, że po zakończeniu ostatniej epoki lodowcowej - czyli ponad 11 tysięcy lat temu, poziom wody podniósł się na tyle, że wyspa została odcięta od stałego lądu, dzisiejszej kontynentalnej Brazylii, a węże tam zostały i ewoluowały - dodaje. 


Posłuchaj
03:51 czwórka stacja nauka 11.04.2023.mp3 Z czego słynie brazylijska Wyspa Węży? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Brak drapieżników na wyspie, większych zagrożeń, sprawił, że węże żyły sobie dostatnio. Żywiły się ptakami, które lądowały na wyspie w trakcie swych podróży. Węże atakowały ptaki wpełzając na drzewa. 

Dziś obowiązuje całkowity zakaz wstępu na Wyspę Węży. W latach 1900-1920 jednak żyli tam ludzie - obsługiwali latarnię morską. Dziś latarnia działa automatycznie, a za jej przeglądy odpowiedzialna jest brazylijska marynarka wojenna. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 11.04.2023

Godzina emisji: 12.39

pj

Czytaj także

Ichtiozaury - to nie są bracia współczesnych delfinów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 14:37
- Choć ichtiozaury są podobne do znanych nam dziś deflinów, poza środowiskiem, w którym żyły niewiele łączy te zwierzęta - tłumaczył Krzysztof Poznański z Naukowo.TV.
rozwiń zwiń