"Truskawka to poziomka do kwadratu" - skąd się wzięły te owoce?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 14:36
- Powinniśmy się objadać truskawkami do woli. Są pełne witamin, minerałów i różnych fitozwiązków, które bardzo korzystnie działają na nasze zdrowie - mówiła dr Jolanta Lisiecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Truskawki możemy spożywać na wiele sposobów - na przykład jako element sałatki
Truskawki możemy spożywać na wiele sposobów - na przykład jako element sałatkiFoto: elenamazur/Shutterstock

Sezon truskawkowy w pełni. Jak się okazuje te pyszne owoce przybyły do Europy z Ameryki. - Po odkryciu obu amerykańskich kontynentów, ludzie zaczęli wędrować, a rośliny wraz z nimi. W połowie XVI wieku do Europy przypłynęła poziomka ze stanu Virginia w Ameryce Północnej - opowiadała dr Jolanta Lisiecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jak tłumaczyła dzisiejsze truskawki są potomkami poziomek. - W powstaniu truskawek maczał palce pewien francuski szpieg. Był to podróżnik, kartograf, wojskowy króla Ludwika XIV, który był także botanikiem - amatorem - opowiadała gość Czwórki. - Podczas jednej ze swoich wypraw do Chile zauważył, że tamtejsze poziomki są zupełnie inne niż te europejskie. Zabrał je więc na statek, a poziomka skrzyżowała się z truskawką, dając bardzo smaczne owoce. Wówczas zaczęto prowadzić badania i hodować je na szerszą skalę. 

Jak podkreślała ekspert, truskawki są niezwykle ważne dla naszego zdrowia i warto jeść ich jak najwięcej pod różnymi postaciami. - W jednej filiżance truskawek znajduje się całodzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę C. Mamy tam również m.in. witaminę B9, wskazaną szczególnie dla kobiet w ciąży, a także związki fenolowe, które mają działanie antynowotworowe - opowiadała dr Jolanta Lisiecka. 

Posłuchaj
04:40 _PR4_AAC 2023_06_13-12-34-06.mp3 Skąd wzięły się truskawki na polskich stołach? (Stacja Nauka/Czwórka) 

W ostatnich latach wykorzystuje się także olej z nasion truskawek. - To, czym się zajadamy, to owoc pozorny, który powstaje z dna kwiatowego. Owoc właściwy to orzeszki, w których znajduje się olej. Z niego produkuje się m.in. kosmetyki, które działają odżywczo, nawilżająco i przeciwstarzeniowo, a nawet antybakteryjnie i regeneracyjnie - wyliczała gość Czwórki. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Szymon Majchrzak

Data emisji: 13.06.2023

Godzina emisji: 12.15

kd

Czytaj także

Alternatywne źródła białka. Owady i mięso z probówki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 14:29
- Owady występują w kuchniach świata od dziesiątków lat - mówi Dominika Sikora, doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - W Azji, Afryce czy w Ameryce Łacińskiej jedzenie owadów nie jest niczym nowym. Często są to specjały, które są bardzo wyszukane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chwyty reklamowe. Sok z trawy jest zdrowy, a chlorofil leczy raka?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 14:26
- Mówienie, że warto coś pić, bo zawiera chlorofil, jest bez sensu. Trawy są po prostu bardzo modne i niezwykle tanie w produkcji - mówił dr Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
rozwiń zwiń