Warzywa i owoce dla zdrowia i życia

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 12:14
Jedzenie 5 porcji warzyw i owoców dziennie jest elementem zdrowej i zbilansowanej diety promowanej przez Instytut Żywnosci i Żywienia. Niestety tylko 20 procent Polaków spożywa je 2 razy dziennie. 
Audio
  • Jak warzywa i owoce wpływają na nasze zdrowie (Czwórka/Pierwsze słyszę)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/TRAN THI HAI YEN

Nieustannie rośnie świadomość społeczna, a diety wegetariańskie i wegańskie są coraz bardziej popularne. Jednak jest mnóstwo ludzi, którzy po warzywa i owoce sięgają sporadycznie i doskonałym dowodem na to są ostatnie badania amerykańskich naukowców, z których wynika że w wielu przypadkach brak zbilansowanej diety ma bardzo przykre konsekwencje. Jedzenie niewystarczającej ilości warzyw i owoców w bezpośredni sposób przyczynia się do milionów zgonów na całym świecie wynika z badań naukowców z  Uniwersytetu Tuftsa przedstawionych na amerykańskiej konferencji American Society for Nutrition. Badania przeprowadzono na próbie reprezentującej 82 procent populacji. 

- 1 na 12 zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych na całym świecie wiązać się może z konsumowaniem zbyt małej ilości warzyw, a 1 na 7 zgonów skojarzono z niedostateczną podażą owoców - mówi Zuzanna Szybkowska, dietetyk kliniczny z Instytutu Zdrowego Żywienia i dietetyki klinicznej Sanvita. - Mówimy o badaniu, które było przeprowadzone w 113 krajach, co stanowi ponad 80 procent światowej populacji. 

Problem ten szczególnie dotyczy mieszkańców Azji, Afryki Subsaharyjskiej i Oceanii. Jednak i Polska pod tym względem nie jest idealna. Tylko 60 procent Polaków je warzywa i owoce regularnie, a 20 procent z nas dwa razy dziennie. 

Ile owoców i warzyw powinniśmy jeść dziennie? Dlaczego spożywane przez nas warzywa i owoce powinny być w różnych kolorach? Jakie konsekwencje nam grożą gdy nasza dieta nie będzie zbilansowana? O tym m.in. w materiale Martyny Ogonek

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 18.07.2019

Godzina emisji: 8.25

pj/ac

Czytaj także

Co łączy awokado i kartele narkotykowe?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 10:18
Awokado jest jednym z najpopularniejszych owoców na świecie. Jednak coraz więcej brytyjskich kawiarni odmawia jego podawania. Dlaczego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peganizm - dieta, która podbije 2019 rok

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 10:04
Peganizm to połączenie dwóch najbardziej skrajnych i różnych diet: wegańskiej i paleo. Czy wyjdzie nam ona na zdrowie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta "clean eating" podbija Stany, ale nie jest nowością

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 10:54
Na dietę "clean eating" decyduje się coraz więcej Amerykanów, są wśród nich aktorzy i celebryci. Lekarze też mówią, że to dobry wybór. 
rozwiń zwiń