Transplantacje to ciągle tabu, a ratują życie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 14:55
Dawcą można zostać zarówno po śmierci, jak i za życia. W "Stacji Nauka" przekonujemy, że dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii przeszczepianie narządów staje się coraz bezpieczniejsze.
Audio
  • Jak nowe technologie zmieniają operacje przeszczepu narządów? (Stacja Nauka/Czwórka)
- Transplantologia bez wątpienia ratuje życie - przekonują specjaliści z Polskiego Towarzystwa na Rzecz Donacji Narządów
- Transplantologia bez wątpienia ratuje życie - przekonują specjaliści z Polskiego Towarzystwa na Rzecz Donacji NarządówFoto: Czwórka

Podczas "Dnia Otwartego", na którym łączono modę z ideą dawstwa narządów, rozmawialiśmy na ten temat z Rafałem Kieszkiem, chirurgiem oraz transplantologiem z Polskiego Towarzystwa na Rzecz Donacji Narządów. - Nowe technologie, tak jak na przykład sterowany przez chirurga Robot da Vinci, powodują, że operacja staje się bezpieczniejsza i zmniejsza się ryzyko urazu okołooperacyjnego - tłumaczył. I to zarówno w przypadku dawców jak i biorców, którzy dostają prezenty urodzinowe dwa razy w roku. A dlaczego? O tym w "Stacji Nauka" opowiedziała Dorota Sajewicz z Risk Made in Warsaw.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 14.10.2016

Godzina emisji: 12.20

jsz


 

Czytaj także

Polscy licealiści stworzyli nowy egzoszkielet

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 10:00
Licealiści z Suchej Beskidzkiej Krzysztof Dańczak i Kamil Wójcik są twórcami konstrukcji wyjątkowego egzoszkieletu, który wspomaga mięśnie. Ich projekt nazywa się Prometeus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna krew będzie ratować ludzkie życie?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 15:15
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego suszarka lub odkurzacz usypiają dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 14:06
Biały szum to nic innego jak jednostajne dźwięki, które wydają domowe sprzęty: wentylator, odkurzacz czy lodówka, a także suszarka. Dlaczego działa on usypiająco?
rozwiń zwiń