Dlaczego suszarka lub odkurzacz usypiają dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 14:06
Biały szum to nic innego jak jednostajne dźwięki, które wydają domowe sprzęty: wentylator, odkurzacz czy lodówka, a także suszarka. Dlaczego działa on usypiająco?
Audio
  • Jak działa biały szum i dlaczego usypia dzieci? (Stacja Nauka/Czwórka)
Dlaczego suszarka lub odkurzacz usypiają dzieci?
Foto: Pixabay.com/Public Domain

Z tej metody usypiania dzieci korzysta wielu rodziców. - Dziecko zaczyna słyszeć jeszcze w brzuchu mamy, od 5. miesiąca ciąży. Słyszy tak, jak dorośli po zanurzeniu głowy pod wodą - mówi Monika Słowińska, przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Neurologii Dziecięcej przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. - Najlepiej docierają do niego dźwięki z wnętrza mamy, czyli m.in. szum krwi w żyłach, a dźwięk ten można porównać do szumu odkurzacza czy suszarki - wyjaśnia. Podkreśla, że po przyjściu na świat otoczenie dziecka diametralnie się zmienia, więc naturalne jest, że "wszelkie bodźce przypominające mu o dotychczasowym życiu będą je uspokajać".

Właściwości białego szumu odkryli także m.in. producenci aplikacji mobilnych. Jak dokładnie działa biały szum i w jakich celach jeszcze jest wykorzystywany? To także tlumaczyli eksperci Czwórki. Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Aleksandy Opali.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi:  Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 22.09.2016

Godzina emisji: 12.21

kd/pj/jsz

Czytaj także

Anatomia przytulania - czy dzięki temu jesteśmy zdrowsi?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 15:31
- Przytulanie się zaspokaja jedną z najbardziej podstawowych potrzeb człowieka, czyli poczucie bezpieczeństwa – mówił w rozmowie z Czwórką Leon Ciechanowski z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

HIVokryzja. Jak walczyć z lękiem przed nieznanym?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 16:52
- Możemy mówić o swojej tolerancji dla osób z HIV, ale nasze postawy zmieniają się, gdy rzeczywiście spotykamy kogoś z tą chorobą - mówił psycholog zdrowia Filip Pierowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Siostry. Dlaczego warto mieć rodzeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 12:52
Naukowcy udowadniają, że życie z siostrami sprawia, że jesteśmy bardziej szczęśliwi i zrównoważeni. Czy to prawda? Sprawdziliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń