Polskie Radio
Section05
przeszczepy

TYLKO U NAS "Moje nowe serce bije tak szybko i równo". Lenka czekała 4 lata na przeszczep

- Kiedy poczułam, jak bije moje nowe serduszko, to było najdziwniejsze uczucie w moim życiu. Biło tak szybko, równo. Zupełnie inaczej, niż poprzednie - opowiada Lenka, która od kilku miesięcy żyje z przeszczepionym organem. Dziewczynka cztery lata czekała na ten moment. - Już naprawdę było bardzo źle. Łapałam się na tym, że każdego dnia rano sprawdzałam, czy moja córeczka jeszcze oddycha - wspomina mama 10-latki w reportażu Pawła Kurka pt. "Kamień z serca".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA przeszczepy serce dzieci szpital społeczeństwo

Polska transplantologia: spektakularne sukcesy i ciągła walka o wzrost świadomości

Polska transplantologia istnieje od ponad 55 lat. Najbardziej znaną postacią tego obszaru medycyny jest prof. Zbigniew Religa, który w 1985 roku dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca. Do dzisiaj transplantologia w naszym kraju odniosła sporo sukcesów. Co nie zmienia faktu, że trzeba zwiększać świadomość Polaków, jeśli chodzi o oddawanie organów.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA medycyna Zbigniew Religa przeszczepy Józef Niewiarowski Tomasz Miara Trójka zdrowie transplantacje

Pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki. "To było dla nas ogromne przeżycie"

- To było ogromne wydarzenie i przeżycie dla nas wszystkich. Największą bohaterką tego dnia była jednak biorczyni. Nikt nie mógł jej obiecać po pierwsze, że przeżyje, a po drugie, że operacja w ogóle się uda – stwierdził na antenie Polskiego Radia prof. Wojciech Rowiński, jeden z lekarzy, który w 1966 roku asystował podczas zabiegu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski NAUKA medycyna przeszczepy lata 60

Sercu na ratunek. Zabieg, jakiego świat medycyny nie widział

W Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom historia Heleny Wojtyńskiej, u której podczas badań prenatalnych wykryto poważną wadę serca. Dzięki temu można było zareagować tuż po porodzie i udało się uratować dziewczynkę. Szansą na zlikwidowanie schorzenia było poddanie się nowatorskiej operacji. Helenka przeszła więc zabieg, jakiego świat medycyny jeszcze nie widział. O walce o jej zdrowie i o własnych przeżyciach z tamtego czasu opowiedziała w audycji Agata Górniak-Wojtyńska. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Radio Dzieciom zdrowie zdrowie dziecka szpital przeszczepy radio dla rodziców

Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku - jak pomóc innym?

Dla wielu pacjentów przeszczep szpiku jest jedyną szansą na powrót do zdrowia, jednak nie tak łatwo znaleźć "bliźniaka genetycznego". Tylko pół procent światowej populacji, liczącej już blisko 8 miliardów ludzi, jest zarejestrowana w bazie potencjalnych dawców szpiku - to kropla w morzu potrzeb. W Ogólnopolskim Dniu Dawcy Szpiku sprawdzamy jak zostać dawcą i obalamy mity, które wokół tego tematu narosły.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan zdrowie przeszczepy medycyna pomoc

FELIETON "Ważne, by rozmawiać między sobą na temat przeszczepienia narządów po śmierci"

- Najważniejsze, aby ludzie rozmawiali ze sobą na temat przeszczepienia narządów po śmierci. Najgorzej, jak rodzina sobie wyobraża, że jest właścicielem zwłok zmarłego - mówi transplantolog prof. Sławomir Rudzki. Dziś obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo drogi wypadek samochód kierowcy Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca organy przeszczepy

Policyjny śmigłowiec przetransportował serce do przeszczepu. "Trzymamy kciuki, by pacjent wkrótce wrócił do zdrowia"

Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka, ósmy raz w tym roku policyjni lotnicy przetransportowali serce do przeszczepu. Tym razem policyjnym śmigłowcem W-3 "Sokół", który z Małopolski do Wrocławia przewiózł organ do przeszczepu dla 31-latka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie pomoc szpital serce policja przeszczepy

Poważny stan afgańskich dzieci, które zatruły się grzybami. Jeden z chłopców nie może przejść przeszczepu wątroby

- 5-letni afgański chłopiec, który zatruł się grzybami, z powodu uszkodzenia mózgu nie może przejść przeszczepu wątroby. Zabieg 6-letniego Afgańczyka odbędzie się we wtorek. Rokowanie co do przeżycia jest bardzo poważne - poinformowali lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan uchodźcy zdrowie szpital lekarz dzieci grzyby przeszczepy POLSKA społeczeństwo