Polskie Radio
Section05
przeszczepy

FELIETON "Ważne, by rozmawiać między sobą na temat przeszczepienia narządów po śmierci"

- Najważniejsze, aby ludzie rozmawiali ze sobą na temat przeszczepienia narządów po śmierci. Najgorzej, jak rodzina sobie wyobraża, że jest właścicielem zwłok zmarłego - mówi transplantolog prof. Sławomir Rudzki. Dziś obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo drogi wypadek samochód kierowcy Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca organy przeszczepy

Pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki. "To było dla nas ogromne przeżycie"

- To było ogromne wydarzenie i przeżycie dla nas wszystkich. Największą bohaterką tego dnia była jednak biorczyni. Nikt nie mógł jej obiecać po pierwsze, że przeżyje, a po drugie, że operacja w ogóle się uda – stwierdził na antenie Polskiego Radia prof. Wojciech Rowiński, jeden z lekarzy, który w 1966 roku asystował podczas zabiegu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski NAUKA medycyna przeszczepy lata 60

Policyjny śmigłowiec przetransportował serce do przeszczepu. "Trzymamy kciuki, by pacjent wkrótce wrócił do zdrowia"

Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka, ósmy raz w tym roku policyjni lotnicy przetransportowali serce do przeszczepu. Tym razem policyjnym śmigłowcem W-3 "Sokół", który z Małopolski do Wrocławia przewiózł organ do przeszczepu dla 31-latka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie pomoc szpital serce policja przeszczepy

Poważny stan afgańskich dzieci, które zatruły się grzybami. Jeden z chłopców nie może przejść przeszczepu wątroby

- 5-letni afgański chłopiec, który zatruł się grzybami, z powodu uszkodzenia mózgu nie może przejść przeszczepu wątroby. Zabieg 6-letniego Afgańczyka odbędzie się we wtorek. Rokowanie co do przeżycia jest bardzo poważne - poinformowali lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan uchodźcy zdrowie szpital lekarz dzieci grzyby przeszczepy POLSKA społeczeństwo

Prof. Marek Krawczyk: polska transplantologia ma ogromne osiągnięcia

Blisko 50 lat temu (1966) w Polsce dokonano pierwszego zabiegu przeszczepienia nerki. Obecnie, jeśli chodzi o przeszczepy wątroby, Polska jest w czołówce Europy. Transplantolog, chirurg, były rektor WUM przypomina, że oprócz nerek i wątroby polscy lekarze przeszczepiają też serce, płuca, kończyny, twarz, czy szpik kostny. - To są ogromne osiągnięcia - mówi prof. Marak Krawczyk.
Zobacz więcej na temat:  lekarz medycyna przeszczepy Małgorzata Raczyńska-Weinsberg