Skala Kelvina. Jedyna, której można wierzyć?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 14:54
- Celsjusz wymyślił, że w temperaturze, w której zamarza woda, będzie punkt wyjścia do jego skali, Fahrenheit również ustalił swoją skalę sam. To było arbitralne. A w tym przypadku skala rzeczywiście jest absolutna, a nie względna - mówił Dariusz Aksamit z Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • Na czym polega skala Kelvina i co jeszcze odkrył William Thomson? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tom Wang/Shutterstock

26 czerwca 2018 roku minęła 194. rocznica urodzin Williama Thomsona. Z czasem naukowiec ten stał się… Lordem Kelvinem. - Za jego zasługi królowa przyznała mu szlachectwo, a przydomek "Lord Kelvin" William Thomson nadał sobie sam. Kelvin to rzeka, która płynęła nieopodal uniwersytetu, w którym pracował - opowiadał rozmówca Patryka Kuniszewicza. - Jako naukowiec Kelvin w ramach swoich badań nad termodynamiką zaproponował skalę, w której temperatura informuje nas, jaka jest energia kinetyczna cząstek w danym materiale. Przekładamy bezpośrednio energię ruchu na temperaturę. Hasło "energia kinetyczna" również należy do Kelvina - tłumaczył. 

Dlaczego więc posługujemy się dziś skalami Celsjusza czy Fahrenheita, a nie Kelvina? W jaki sposób mierzy się kelviny? Co jeszcze odkrył William Thomson? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Dariusz Aksamit (Rzecznicy Nauki, Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 22.06.2018

Godzina emisji: 12.23

kd/ac

Czytaj także

Mały robocik z wielkimi możliwościami

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 14:46
Wygląda jak maluteńki, prostokątny kawałek folii o wymiarach pół centymetra na centymetr. Jego twórcy, studenci fizyki z Uniwersytetu Warszawskiego, przekonują nas jednak, że ich wynalazek może mieć rewolucyjne zastosowanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liczba Pi. Jakie kryje tajemnice?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 17:20
Sprawdziliśmy to w przededniu Międzynarodowego Święta Liczby Pi. - To bardzo ważna stała matematyczna - przekonywała Paulina Kociszewska z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fakty i mity dotyczące mikrofalówki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:49
Mikrofalówka potrafi zdziałać cuda: szybko odgrzać jedzenie, przygotować popcorn, a nawet... zainspirować. Czy mikrofale rzeczywiście nam szkodzą?
rozwiń zwiń