Polskie Radio
Section05
ochrona przyrody

Jak pogodzić zasoby przyrodnicze z rozwojem przedsiębiorczości i turystyki? Forum dla Bieszczad szuka rozwiązań

Poprawa szans rozwojowych i przyspieszenie rozwoju Bieszczad, wspierane z poziomu krajowego, to główne cele Programu dla Bieszczad. Projekt opracowano dwa lata temu w ministerstwie funduszy i rozwoju regionalnego. To dzięki niemu za pieniądze unijne zbudowano obwodnicę Sanoka. Wykonanie dotychczasowych przedsięwzięć podsumowało Forum dla Bieszczad.
Zobacz więcej na temat:  Bieszczady turystyka ekologia ochrona przyrody GOSPODARKA fundusze unijne Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Ponad 40 żubrów wysłano z Polski za granicę w ciągu ostatnich dwóch lat

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 40 żubrów opuściło Polskę i trafiło do innych państw. Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska poinformowała, że ostatnio dzięki projektowi ochrony żubra osobniki trafiły do Hiszpanii, Bułgarii i Rumunii. W planach jest wysłanie kolejnych osobników do Serbii i Włoch. Wcześniej z naszego kraju wyjeżdżało średnio 5 zwierząt rocznie.
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Biał‚owieska ochrona przyrody Lasy Państwowe

Wybory w USA: motoryzacja i ekologia ważnymi tematami kampanii

Jednym z głównych elementów programu demokratycznego kandydata na prezydenta Joe Bidena do Białego Domu jest zmiana w polityce środowiskowej USA dotycząca jednego z najważniejszych dla Amerykanów sektorów, jakim jest motoryzacja. Jak wprowadzenie nowych norm i zachęt ekologicznych wpłynęłoby na ten przemysł, zastanawia się agencja Reuters, przypominająca jednocześnie, że administracja Donalda Trumpa też ma swoje osiągnięcia w tej kwestii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA motoryzacja ochrona przyrody USA wybory prezydenckie w USA ekologia Donald Trump Joe Biden wybory w USA Ameryka Północna ŚWIAT

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Mają zwiększyć jego dostępność

- Prowadzimy rozmowy w samorządach dotyczące programu Czyste Powietrze i na ich podstawie wprowadzimy zmiany usprawniające jego działanie - zapowiedział wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski podczas środowego posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu. Ciepłownictwo będzie odchodziło od węgla. Minister klimatu zapowiada nową strategię.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ochrona przyrody samorząd finanse

Nieśmiały drapieżnik. Jak ludzie wytępili tygrysa tasmańskiego

Był największym drapieżnym torbaczem na świecie. Już trzy tysiące lat temu prehistoryczni artyści malowali jego wizerunki na ścianach jaskiń. Jego populacja kurczyła się powoli przez dziesiątki wieków. Ostateczny cios zadali mu europejscy osadnicy, przekonani, że z naturą Tasmanii mogą robić to, co im się podoba.
Zobacz więcej na temat:  Tasmania Australia Wielka Brytania kolonie ludobójstwo ochrona przyrody katastrofa ekologiczna ekologia zwierzęta rolnictwo kangur HISTORIA