Polskie Radio
Section05
ochrona przyrody

Kampinoski Park Narodowy. Zielone płuca Warszawy, łosie i pożyteczne bobry

- Dla Warszawy Puszcza Kampinoska to zielone płuca. Świeże powietrze z tego dużego, zalesionego obszaru przez większą część roku jest do niej nawiewane. Dzięki temu w Warszawie jakość powietrza nie jest aż tak słaba, jak w wielu innych miastach Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Andrzejewska z Kampinoskiego Parku Narodowego, który jest też jedną z najważniejszych ostoi fauny w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska ochrona przyrody Piknik Naukowy zwierzęta leśne zwierzęta Katarzyna Jankowska – PODCAST kpn Kampinos Puszcza Kampinoska

Ocal żabę: trwa akcja w Roztoczańskim Parku Narodowym

Pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego od 20 lat, ustawiając barierki wzdłuż tras godowych wędrówek płazów, chronią je przed śmiercią pod kołami samochodów. W okolicach Zwierzyńca ruszyła akcja "Ocal żabę". Po raz pierwszy leśnicy zaprosili do współpracy wszystkich chętnych: dzieci, młodzież, dorosłych.
Zobacz więcej na temat:  przyroda ekologia ochrona przyrody natura parki narodowe Zwierzyniec zwierzęta leśne Piotr Firan Trójka

Niezależność energetyczna jest priorytetem dla Polski. Minister klimatu: koniec kontraktów na dostawy gazu z Rosji

- W pędzie ekologicznym UE zapomniała o bezpieczeństwie energetycznym i niezależności; celem strategicznym do tej pory była dekarbonizacja - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że w Polsce niezależność energetyczna była i jest priorytetem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny Unia Europejska klimat ochrona przyrody ministerstwo klimatu

Tarcza antyinflacyjna dla kierowców. Będzie taniej o kilkadziesiąt groszy na litrze

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że od wtorku 1 lutego w życie wchodzą kolejne rozwiązania tarczy antyinflacyjnej, które mają na celu zahamowanie wzrostu cen w Polsce. W ramach pakietu zmian podatkowych z 23 do 8 procent obniżony zostanie VAT na paliwa, co spowoduje spadek ceny o kilkadziesiąt groszy na litrze paliwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw podatki vat tarcza antyinflacyjna ochrona przyrody

"Ponad 400 miejsc w Polsce". Jacek Ozdoba o porzuconych odpadach niebezpiecznych

"Wielka inwentaryzacja" - tak wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba nazywa kontrolę, którą przeprowadziło ostatnio Ministerstwo Klimatu i Środowiska w celu ustalenia, ile w Polsce jest miejsc, gdzie znajdują się porzucone odpady niebezpieczne. - Zlokalizowaliśmy 400 takich miejsc - powiedział czwartkowej "Gazecie Polskiej Codziennie" Ozdoba.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA środowisko społeczeństwo GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska ochrona przyrody odpady gospodarka odpadami

Świat chce odejść od energetyki węglowej w ciągu kilkudziesięciu lat. Jest deklaracja 40 państw, w tym Polski

Ponad 40 krajów, w tym Polska, zobowiązało się w czasie trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 do odejścia od węgla - ogłosił rząd Wielkiej Brytanii. Proces nie będzie jednak szybki – jest rozłożony na kilkadziesiąt lat. Trzeba pamiętać, że obecnie ponad jedna trzecia energii pochodzi z węgla.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ochrona przyrody ochrona środowiska klimat węgiel

Szczyt COP26. Gawkowski: klimat, ochrona środowiska nie mają koloru politycznego

- Odnawialne źródła energii, zielona energia to przyszłość. Trzeba odchodzić od węgla - na to trzeba kilkunastu lat. Są pewne trendy, w które powinniśmy się wpisywać. Lewica do takich trendów namawia - powinniśmy być tymi, którzy będą dawać dobry przykład w Europie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski (szef klubu Lewicy).
Zobacz więcej na temat:  klimat środowisko ochrona przyrody ekologia Krzysztof Gawkowski lewica społeczeństwo Piotr Gociek Sygnały Dnia POLSKA Glasgow

Bezprecedensowy wzrost cen energii ma wpływ na wszystkich obywateli UE. Kurtyka: Unia musi zareagować

Sprawdzenie czy Gazprom nie nadużywa swojej pozycji, obowiązkowe magazynowanie gazu, reforma systemu ETS, a także ochrona zagrożonych ubóstwem energetycznym - to zdaniem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki pilne działania, jakie UE musi podjąć w reakcji na bezprecedensowy wzrost cen energii w Unii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA klimat ochrona przyrody ministerstwo klimatu michał kurtyka Fit for 55 ETS energetyka Unia Europejska gaz ziemny ceny podwyżki cen