Naukowcy wyhodowali model ludzkiej skóry. Posłuży badaniom naukowym

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 17:28
Jak dowodzą przykłady współczesna technologia pozwala na wyhodowanie gotowych płatów ludzkiej skóry. W jaki sposób naukowcom udało się ją pozyskać?
Audio
  • Skóra z laboratorium. Źródło informacji o ludzkim organizmie (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Irina Bg/Shutterstock

- Otrzymany w warunkach laboratoryjnych model jest identyczny z ludzką skórą. Stworzony został z komórek pobranych z ludzkiego organizmu, wyhodowany w sposób sztuczny, na specjalnej, kolagenowej matrycy - mówiła Magdalena Krulikowska doradca ds. badań i rozwoju w firmie Henkel, kosmetolog.

Naukowcom z firmy Henkel mają posłużyć w celach badawczych. W jaki sposób? Na ten temat rozmawialiśmy z gościem Czwórki. Ekspertkę zapytaliśmy m.in. o to, do czego służy zastępcza skóra, czy z powodzeniem może zastąpić naszą własną i dlaczego to rozwiązanie jest przyjazne środowisku i zwierzętom. Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania. 

Magdalena Krulikowska (kosmetolog) Magdalena Krulikowska (kosmetolog)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Magdalena Krulikowska (doradca ds. badań i rozwoju w firmie Henkel, kosmetolog)

Data emisji: 19.07.2018

Godzina emisji: 12.15

ac

Czytaj także

 Naukowa przygoda - laboratoria policyjne, medyczne i IMiGW

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 14:50
- Jeśli chodzi o podłoża chłonne, czyli m.in. papier dokumentów, jesteśmy w stanie ujawnić ślady nawet po kilkunastu latach od momentu pozostawienia ich - nadkom. Władysław Wojtyczka, biegły z zakresu daktyloskopii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młody Innowator. Jak uczniowie-naukowcy zmieniają świat?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 15:49
Zakończył się 11. konkurs Młody Innowator pod hasłem "Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie". Wygrał projekt "Aparat zdrowia" Katarzyny Chrapko, a wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komputer z ludzkich komórek wykryje chorobę?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 16:27
Naukowcy ze Szwajcarii zaprojektowali i zbudowali najbardziej złożony do tej pory system obliczeniowy - z biologicznych komórek. Funkcjonuje on na podobnej zasadzie, jak elektroniczne procesory.
rozwiń zwiń