Kiśmy na zdrowie, jak za dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 15:33
- W dzisiejszych czasach mamy bardzo wyjałowiony układ pokarmowy, jeśli chodzi o dobre bakterie. Kiszonki pomagaja to odbudować - mówi Jolanta Naklicka-Kleser, autorka książki "Zdrowe przetwory". 
Audio
  • O właściwościach kiszonek i metodzie kiszenia - materiał Marty Hoppe (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Kiszonki to źródło witaminy C, posiadają doskonałe właściwości lecznicze i są szczególnie polecane w sezonie zimowym. To naturalny probiotyk, dużo bardziej skuteczny od tych, dostępnych w aptekach. 

- Kiedyś kiszonki były w każdym domu. Kisiło się na zimę beczki ogórków i kapusty, by przez całą zimę z tego korzystać, by nasza odporność była cały czas budowana - podkreśla Jolanta Naklicka-Kleser. 

brzuch ręce serce dieta 1200x660.jpg
Drugi mózg. Wszystko, co musimy wiedzieć o jelitach

Kiszenie to jedna z najstarszych metod konserwowania żywności. Opiera się ono na procesie fermentacji przeprowadzanym przez bakterie mlekowe. Podczas kiszenia cukry proste, zawarte w surowych roślinach rozkładają się na kwas mlekowy, który zapobiega procesom gnicia. 

A co można kisić? Czy rzodkiewki czy fasolka szparagowa ze słoika będą nam smakowały? Czy, zdaniem dietetyka Pawła Raflewskiego, kiszonki powinniśmy jeść tylko zimą i podczas choroby? Czy kapusta kiszona i kwaszona to to samo?

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Marta Hoppe 

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 12.48

pj/kd

Czytaj także

Chia, algi, jagody goji - wprowadź do diety nową jakość

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 15:06
Jarmuż, komosa ryżowa, olej lniany, algi, jagody goji czy czosnek - moda na zdrowe gotowanie trwa, więc te składniki coraz częściej lądują na naszych stołach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DASH - nowa dieta, która wspiera serce?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 13:26
- DASH uwzględnia w zasadzie wszystkie elementy racjonalnego odżywiania, więc można ją nazwać po prostu zdrowym stylem życia - mówił Filip Kowalczyk, kardiolog i dietetyk.
rozwiń zwiń