Słuch absolutny. Kto go ma i jak to sprawdzić?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 14:04
Jest legendą szkół muzycznych. Słynna zdolność najwybitniejszych muzyków - czym przejawia się słuch absolutny? Należy powiązać go z wrodzonym geniuszem, narodowością danej osoby, czy może ciężką pracą rozpoczętą w dzieciństwie? 
Audio
  • Czym jest słuch absolutny i jak sprawdzić, czy go mamy? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/pathdoc

mężczyzna bezsenność sen spanie 1200.jpg
ZOBACZ TAKŻE Co się dzieje, kiedy mózg wstaje wcześniej niż ciało?

- Słuch absolutny to zdolność do rejestrowania, rozpoznawania i odtwarzania absolutnej wysokości dźwięku i jest związany z pamięcią muzyczną - tłumaczy Grażyna Paciorek-Draus z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Istnieje kilka teorii dotyczących genezy słuchu absolutnego u wybitnych muzyków. - Jedna z nich mówiła, że to czynnik wrodzony, szybko jednak ją obalono. Badania wskazują, że posiadanie takiej zdolności może powodować wczesny trening - opowiadała ekspertka. - Trzecia teoria łączy obie poprzednie: słuch absolutny ma być związany z rozwojem kory słuchowej, i pogłębiony treningiem.

ZOBACZ TAKŻE Migrena - dysfunkcja, która wyklucza >>>

Słuchem absolutnym obdarzone jest ok 5 proc. populacji osób badanych na świecie. Jak rozpoznać, że mamy słuch absolutny? W którym regionie na świecie jest najwięcej osób obdarzonych tą zdolnością? Czym jest język tonalny? I czy - jeśli mamy słuch absolutny, ale go nie szkolimy - ta zdolność po latach zanika? To w materiale reporterskim sprawdziła Agata Nowotnik.

W programie także mały test, związany z akordami muzycznymi.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 06.01.2020

Godzina emisji: 12.42

kd

Czytaj także

Co dzieje się ze śmieciami po tym jak wylądują w koszu?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 15:45
312 kg - statystycznie każdego roku każdy z nas wytwarza taką ilość śmieci. Co się z nimi dzieje po wyrzuceniu do kosza? Zaglądamy do sortowni i spalarni śmieci i śledzimy cały proces przetwarzania odpadów.
rozwiń zwiń