Jak efektywnie segregować śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 17:50
Jednym z ostatnich miast, włączającym się w Jednolity System Segregacji Odpadów, jest Warszawa. Od stycznia i tutaj przybyło pojemników na odpady. Czy potrafimy z nich właściwie korzystać?
Audio
  • Jak ułatwić konsumentom segregowanie odpadów? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Rawpixel.com

Nie powinniśmy hamletyzować nad pojemnikiem do selektywnej zbiórki - wrzucać do żółtego, czy do niebieskiego. Instrukcje powinny być jasne Michał Mikołajczyk 

Zgodnie z ich przeznaczeniem: do niebieskich powinien trafiać papier, do żółtych - metale i plastiki, zielonych - szkło, brązowych – odpady gospodarstwa domowego, a do czarnych – odpady zmieszane. Zwłaszcza te ostatnie stanowią dla użytkowników problem. Jak pokazują badania - jedna czwarta zawartości czarnych pojemników to odpady podlegające segregacji. Jak usprawnić system segregacji śmieci i kto powinien za to odpowiadać? Użytkownicy czy wyspecjalizowane sortownie?

Z deklaracji przeciętnego Kowalskiego wynika, że chce segregować śmieci. Chęci nie wystarczają, kiedy napotyka obiektywne trudności Sławomir Brzózek

- Nie powinniśmy filozofować nad tym, jak segregować śmieci. Razem z odpowiednio opisanymi pojemnikami powinniśmy otrzymać dokładną instrukcję obsługi. W ulotce powinny się też znaleźć informacje rozwiewające wątpliwości konsumentów na temat tego, co stanie się z posegregowanymi odpadami - mówił Michał Mikołajczyk z Rekopolu.

- Poziom recyklingu musi wzrosnąć. Wprowadzane reformy mają doprowadzić do tego, by zakończyć nieuczciwe, czy pozorne segregowanie odpadów. Nie chodzi tu wyłączenie o nasze zobowiązania, które mamy jako kraj unijny. Segregacja powinna wynikać z naszego zdrowego rozsądku - przekonywał Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. 

Czy sortowanie odpadów jest dla firm opłacalne? Jak zmienić nawyki konsumentów i producentów opakowań? Na czym polega "circular economy" i dlaczego powinniśmy z niej skorzystać? Co powinno trafiać do pojemnika na odpady zmieszane? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), Michał Mikołajczyk (Rekopol)

Data emisji: 22.01.2019

Godzina emisji: 15.11

ac

Czytaj także

Strefy czystego transportu. Będą opłaty za wjazd do centrów miast?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 19:27
Rząd przyjął projekt ustawy o elektromobilności, która umożliwia ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miast. Po tzw. strefach czystego transportu będą mogły się poruszać tylko pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi - energią elektryczną i gazem ziemnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy grozi nam katastrofa ekologiczna na Bałtyku?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 19:36
- Na dnie Zatoki Gdańskiej od 1945 roku spoczywa tankowiec Franken, a w nim 1,5 miliona litrów paliwa. Okręt zaczyna rdzewieć, istnieje realne zagrożenie, że przełamie się pod własnym ciężarem, a wówczas dojść może do niekontrolowanego wycieku paliwa i ekologicznej katastrofy - tłumaczy Olga Sarna z fundacji Mare. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zielone miasta. "Mogą takie być, dzięki świadomym obywatelom"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 18:25
10 października obchodzimy Dzień Drzewa. Z tego okazji w wielu miastach w Katowicach, Bielsku-Białej, Krakowie i Warszawie, w ramach akcji pod hasłem "Każdy liść pochłania CO2" wolontariusze posadzą setki nowych roślin. 
rozwiń zwiń