X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak efektywnie segregować śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 17:50
Jednym z ostatnich miast, włączającym się w Jednolity System Segregacji Odpadów, jest Warszawa. Od stycznia i tutaj przybyło pojemników na odpady. Czy potrafimy z nich właściwie korzystać?
Audio
  • Jak ułatwić konsumentom segregowanie odpadów? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Rawpixel.com

Nie powinniśmy hamletyzować nad pojemnikiem do selektywnej zbiórki - wrzucać do żółtego, czy do niebieskiego. Instrukcje powinny być jasne Michał Mikołajczyk 

Zgodnie z ich przeznaczeniem: do niebieskich powinien trafiać papier, do żółtych - metale i plastiki, zielonych - szkło, brązowych – odpady gospodarstwa domowego, a do czarnych – odpady zmieszane. Zwłaszcza te ostatnie stanowią dla użytkowników problem. Jak pokazują badania - jedna czwarta zawartości czarnych pojemników to odpady podlegające segregacji. Jak usprawnić system segregacji śmieci i kto powinien za to odpowiadać? Użytkownicy czy wyspecjalizowane sortownie?

Z deklaracji przeciętnego Kowalskiego wynika, że chce segregować śmieci. Chęci nie wystarczają, kiedy napotyka obiektywne trudności Sławomir Brzózek

- Nie powinniśmy filozofować nad tym, jak segregować śmieci. Razem z odpowiednio opisanymi pojemnikami powinniśmy otrzymać dokładną instrukcję obsługi. W ulotce powinny się też znaleźć informacje rozwiewające wątpliwości konsumentów na temat tego, co stanie się z posegregowanymi odpadami - mówił Michał Mikołajczyk z Rekopolu.

- Poziom recyklingu musi wzrosnąć. Wprowadzane reformy mają doprowadzić do tego, by zakończyć nieuczciwe, czy pozorne segregowanie odpadów. Nie chodzi tu wyłączenie o nasze zobowiązania, które mamy jako kraj unijny. Segregacja powinna wynikać z naszego zdrowego rozsądku - przekonywał Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. 

Czy sortowanie odpadów jest dla firm opłacalne? Jak zmienić nawyki konsumentów i producentów opakowań? Na czym polega "circular economy" i dlaczego powinniśmy z niej skorzystać? Co powinno trafiać do pojemnika na odpady zmieszane? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), Michał Mikołajczyk (Rekopol)

Data emisji: 22.01.2019

Godzina emisji: 15.11

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strefy czystego transportu. Będą opłaty za wjazd do centrów miast?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 19:27
Rząd przyjął projekt ustawy o elektromobilności, która umożliwia ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miast. Po tzw. strefach czystego transportu będą mogły się poruszać tylko pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi - energią elektryczną i gazem ziemnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy grozi nam katastrofa ekologiczna na Bałtyku?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 19:36
- Na dnie Zatoki Gdańskiej od 1945 roku spoczywa tankowiec Franken, a w nim 1,5 miliona litrów paliwa. Okręt zaczyna rdzewieć, istnieje realne zagrożenie, że przełamie się pod własnym ciężarem, a wówczas dojść może do niekontrolowanego wycieku paliwa i ekologicznej katastrofy - tłumaczy Olga Sarna z fundacji Mare. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielone miasta. "Mogą takie być, dzięki świadomym obywatelom"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 18:25
10 października obchodzimy Dzień Drzewa. Z tego okazji w wielu miastach w Katowicach, Bielsku-Białej, Krakowie i Warszawie, w ramach akcji pod hasłem "Każdy liść pochłania CO2" wolontariusze posadzą setki nowych roślin. 
rozwiń zwiń