Przepis na kuloodporną kawę. Zafunduj sobie "potężnego kopa"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 14:50
Kawa kuloodporna to kawa z dodatkiem… olejów i masła. To podobno najskuteczniejszy sposób na szybkie i trwałe rozbudzenie. Czy to prawda?
Audio
  • Jak przygotować bulletproof coffee? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Olga Miltsova

shutterstock Alexandr Vorobev yerba mate 1200.jpg
Yerba mate - czy zastąpi filiżankę kawy?

Tak zwana Bulletproof Coffee to kawa z dodatkiem masła i tłuszczów MCT, czyli średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Za jej propagatora uchodzi Dave Asprey, amerykański bloger zajmujący się tematyką zdrowego odżywiania. Podczas wycieczki do Tybetu zauważył on, że tamtejsi mieszkańcy piją herbatę z masłem z mleka jaków. Postanowił więc napój przenieść na własny grunt i herbatę zastąpił kawą, a masło z mleka jaków - zwykłym, krowim. - To kawa uznawana za "napój bogów". Wynalazek ten przyrządzić można samemu w domu - tłumaczyła dietetyk Katarzyna Koćwin. - Do zwykłej, świeżo zmielonej kawy - ok 2,5 łyżeczki - dodajemy małą łyżeczkę oleju kokosowego, albo oleju MCT. Do tego 1-2 łyżeczki masła. Całość blendujemy - tłumaczy ekspert. 

Posłuchaj
03:44 9 wrzesień 2020 12_36_28_CZWÓRKA_NAUKA.mp3 Jak przygotować bulletproof coffee? (Stacja Nauka/Czwórka) 

mrożona kawa pixabay 1200.jpg
Mrożona kawa - wybierz ulubioną i zacznij z nią dzień

Jak podkreśla, kubek takiego napoju da nam "potężną dawkę energii", a kawą przyrządzoną w ten sposób możemy "nawet zastąpić śniadanie". Oczywiście, jak tłumaczy, jest w tym wszystkim dużo mitów, a pomimo wielu pozytywnych aspektów picia tej kawy, napój w większych dawkach może wpływać negatywnie na nasz organizm. - Z jednej strony zapewnia nam uczucie sytości, ale z drugiej - olej MCT bądź popularny kokosowy to źródła nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli takich, których powinniśmy unikać - podkreśla ekspert. - Niektórzy mówią, że taka kawa ułatwia odchudzanie, bo skoro jesteśmy dzięki niej syci - nie będziemy sięgać po przekąski. To też mit.

Czytaj także: 

- Z drugiej strony kawa, jako źródło polifenoli, może zmniejszać ryzyko marskości wątroby, chorób układu sercowo-naczyniowego, pozytywnie wpływa też na nasze funkcje poznawcze - tłumaczyła Katarzyna Koćwin

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 09.09.2020

Godzina emisji: 12.22

kd

Czytaj także

Jak kwarantanna wpływa na naszą dietę?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 21:23
Dużo czasu spędzamy w domu, pracujemy zdalnie, uczestniczymy w zajęciach online. Dlatego wielu z nas zmieniło dietę. Zaczęliśmy gotować, a przestaliśmy jeść w pośpiechu, "na mieście", mniej też w naszej diecie tzw. śmieciowego jedzenia, czyli przekąsek. - Jedzmy produkty pełnoziarniste i nie zapominajmy, że warto zmniejszyć porcje, bo mamy teraz mniej ruchu - radzą eksperci w Czwórce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można uzależnić się od wody? "To niebezpieczny nałóg"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 15:57
Przybieranie na wadze, brak podstawowych składników mineralnych w organizmie - to niektóre z negatywnych skutków picia zbyt dużej ilości wody każdego dnia. Nałóg dotyka głównie sportowców. 
rozwiń zwiń