Meteopatia. Nadwrażliwość czuła na drgnienia w prognozie pogody

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:50
Pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie, przy czym są tacy, którzy bardziej od innych odczuwają jej zmiany. Panujący w Polsce klimat sprzyja nasilaniu problemów meteopatycznych.
Synoptycy prognozują w piątek przelotne opady deszczu
Synoptycy prognozują w piątek przelotne opady deszczuFoto: bbernard/ Shutterstock

Sprawdź
kawa kuloodporna bulletproof coffee shutterstock 1200.jpg
Przepis na kuloodporną kawę. Zafunduj sobie "potężnego kopa"

Zmianę aury meteopaci odczuwają najczęściej w postaci bólu w stawach i podwyższonego ciśnienia. Popularne stwierdzenie "kręci mnie w stawach" niewiele ma jednak wspólnego z rzeczywistością. - Stawy się "nie kręcą", tylko pracują tak, jak powinny. Ale wraz ze spadkiem ciśnienia atmosferycznego, mogą w nich zachodzić zmiany - wyjaśnia ortopeda, dr Michał Konik. - W niektórych przypadkach obniżenie ciśnienia powoduje, że płyn, który mamy w stawach, zmienia swój skład. Tym samym pojawia się nieprzyjemne uczucie, jakim jest ból. Albo sztywność - dodaje.  


Posłuchaj
04:05 [CZWORKA]Stacja Nauka 19 październik 2020 meteopatia.mp3 Meteopata, czyli kto? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Zobacz
cukrzyca zdrowe odżywianie dieta 1200.jpg
Indeks i ładunek glikemiczny ważniejsze niż kalorie

Meteopatia może dotknąć każdego i w różnych okresach życia, jednak szczególnie narażone są osoby starsze i przewlekle chore. Nadwrażliwość na zmiany pogody może dotyczyć również wszystkich osób przepracowanych, żyjących w ciągłym stresie. - Spadek ciśnienia atmosferycznego ma wpływ na spadek ciśnienia tętniczego - tłumaczy lekarz. - Jak jest buro, ponuro i pada deszcz, jesteśmy bardziej senni. 

Osoby reagujące na pogodę mogą też skarżyć się na bóle głowy, zawroty głowy, a nawet chroniczne zmęczenie. - Świetnym lekarstwem jest ruch, który pomoże pokonać uczucie senności i zmęczenia, a wydzielające się podczas aktywności fizycznej endorfiny poprawią samopoczucie - podpowiada dr Konik. 

Posłuchaj także:

Ważne są także: odpowiednia ilość snu, właściwa dieta i hartowanie organizmu.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 19.10.2020

Godzina emisji: 12.30

kul

Czytaj także

Jesteś leworęczny? Możesz uniknąć skutków udaru

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 16:20
Jak dowiedli naukowcy, osoby leworęczne regularnie wykorzystują więcej partii mózgu niż ludzie praworęczni. Udar atakuje zwykle jedynie część tego organu, dlatego mózg człowieka leworęcznego odczuje go lżej i szybciej wyjdzie ze zdrowotnego szwanku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aloes jest dobry na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 15:37
Jego właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i łagodzące są znane od lat. Ma również zastosowanie kosmetyczne i spożywcze - opowiadamy o właściwościach tej rośliny. 
rozwiń zwiń