Jak kupować ryby mądrze? "Nie wszystkie należy jeść"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 15:36
- Czytanie certyfikatów na opakowaniach ryb to najprostszy sposób na to, by sprawdzić, czy były one hodowane i poławiane bez szkody dla środowiska - tłumaczyła Joanna Ornoch z MSC Polska. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/kaprik

śledź droga przez mąkę ryba stół kuchnia 1200 shutterstock.jpg
Świąteczny karp nie zawsze jest zdrowy. Jak mądrze kupować ryby?

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat tempo wzrostu konsumpcji ryb dwukrotnie przewyższyło tempo wzrostu liczby ludzi na świecie - wyliczał gospodarz audycji Patryk Kuniszewicz. Dlatego, aby w przyszłości nie zabrakło ryb w morzach i oceanach konieczne jest świadome i odpowiedzialne korzystanie z ich zasobów, czyli m.in. wybieranie ryb z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC.

Posłuchaj
04:57 _PR4_AAC 2020_12_21-12-43-53.mp3 Jak mądrze wybierać ryby nie tylko na świąteczny stół? (Stacja Nauka/Czwórka) 

- Przez stulecia wydawało nam się, że ilość ryb w wodach jest nieograniczona, a to przecież nieprawda. Są sytuacje, w których kutry, płynąc na miejsce połowu, nie znajdują ryb w ogóle - tłumaczy w rozmowie z Czwórką Joanna Ornoch z organizacji pozarządowej MSC. Dlatego pojawiają się kampanie dotyczące zrównoważonego rybołówstwa. - Chodzi o to, by korzystać z zasobów wodnych tak, by tych ryb nie zabrakło, a łowiąc je, nie szkodzić środowisku i innym gatunkom - wyliczała. Jak podkreślała, normy w tym zakresie zostały opracowane ponad 20 lat temu i do dziś są bardzo rygorystyczne. - Każda z organizacji rybackich może poddać się weryfikacji i otrzymać certyfikat zrównoważonego rybołówstwa - mówiła Joanna Ornoch. 

Pixabay warzywa 1200.jpg
Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Czytaj także:

Dlatego my, jako konsumenci powinniśmy wybierać ze sklepowych półek ryby oznaczone specjalnymi certyfikatami. - To najprostszy sposób, by sprawdzić, czy ryby które kupujemy były łowione w sposób dobry dla środowiska - tłumaczyła ekspert. Na dzikich rybach i owocach morza to symbol niewielkiej niebieskiej rybki. - Jeśli zdecydujemy się na rybę hodowlaną, powinniśmy szukać zielonego certyfikatu - mówiła Joanna Ornoch.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 21.12.2020

Godzina emisji: 12.37

kd


Czytaj także

Człowiek - to on naruszył czystość wód

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:21
- Jeszcze występują, zarówno wśród wód śródlądowych jak i oceanicznych, takie miejsca, które są czyste - mówi prof. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej. - W Polsce jest to kilka jezior w zachodnio-pomorskim, Kotlinie Kłodzkiej czy na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiedzą, jak ekologicznie zamienić plastik w paliwo

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 14:57
Każdego roku Chivas Venture dzieli milion dolarów pomiędzy przedsiębiorców zaangażowanych społecznie, aby zwiększyć ich pozytywny wpływ na świat. W tegorocznej odsłonie konkursu w finałowej piątce znalazł się startup Handerek Technologies. 
rozwiń zwiń