Człowiek - to on naruszył czystość wód

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:21
- Jeszcze występują, zarówno wśród wód śródlądowych jak i oceanicznych, takie miejsca, które są czyste - mówi prof. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej. - W Polsce jest to kilka jezior w zachodnio-pomorskim, Kotlinie Kłodzkiej czy na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim - dodaje. 
Audio
  • Czy są gdzieś jeszcze czyste wody? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Jednym z najczystszych jezior na świecie jest jezioro Bajkał. Czyste wody znajdziemy też w Skandynawii za kręgiem polarnym. - Te wszystkie wody cierpią jednak z powodu opadu zanieczyszczeń z powietrza - mówi rozmówca Ady Janiszewskiej. Za najzdrowsze i niezanieczyszczone wody uchodzą potoki górskie, co wynika z bliskości ich źródła. - Picie wody z potoku, górskiego strumyka raczej jest bezpieczne - mówi profesor, ale zastrzega, że należy brać pod uwagę, czy gdzieś w ich pobliżu nie ma pól uprawnych, które mogą być chemicznie nawożone. 

Ekspert zwraca uwagę, że to działalność człowieka odpowiada z zanieczyszczenie wód Ziemi. Jak wpływamy na wody naszej planety? Czy przy górskich strumieniach warto skorzystać z butelki z filtrem? O tym w nagraniu materiału reporterskiego.

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania pierwszej godziny audycji, w której odwiedziliśmy Nidzicę. Jedna z tamtejszych szkół zwyciężyła w konkursie, organizowanym w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty, dodaj do ulubionych". POSŁUCHAJ RELACJI >>> 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Ada Janiszewska

Gość: prof. Zbigniew Karaczun (Koalicja Klimatyczna)

Data emisji: 11.10.2018

Godzina emisji: 12.48

pj

Czytaj także

"Pomagamy pszczołom bez lipy". Bo pszczoły są ważne

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:25
- To dzięki owadom zapylającym mamy aż 70 proc. tego, co jemy, m.in. jabłka, gruszki, ale także rzepak. Nasza dieta jest urozmaicona - mówiła Aleksandra Mrowiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego koty nas drapią?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 15:37
Kochasz, przytulasz, wszystko jest super, ale nagle... haps! Dlaczego koty znienacka gryzą i drapią. I czy rzeczywiście robią to znianacka?
rozwiń zwiń