Wiedzą, jak ekologicznie zamienić plastik w paliwo

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 14:57
Każdego roku Chivas Venture dzieli milion dolarów pomiędzy przedsiębiorców zaangażowanych społecznie, aby zwiększyć ich pozytywny wpływ na świat. W tegorocznej odsłonie konkursu w finałowej piątce znalazł się startup Handerek Technologies. 
Audio
  • Susan Kim- Chomicka opowiada o wynalazku Handerek Technologies (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuttersock.com/Mr_Mrs_Marcha

Handerek Technologies to firma analizująca globalny problem zanieczyszczenia planety plastikiem, która swoja technologią umożliwia efektywny recykling plastikowych odpadów.

- Wizjonerem i twórcą tego projektu jest Adam Handerek, stąd też nazwa firmy. Ponad 15 lat temu dostrzegł on rosnący problem plastikowych odpadów i chciał stworzyć technologię, która temu zapobiegnie - mówi Susan Kim- Chomicka, CEO projektu. - Jako firma uważamy, że plastik tak naprawdę jest wartościowym materiałem, który może być ponownie użyty, ale świat nie posiada jeszcze technologii, która mogłaby to zrobić w ekonomiczny sposób. Adam pracował wiele lat nad tym pomysłem - dodaje.

Firma postanowiła połączyć technologię, ekologię, klimat i odpady. Wszystko dla czystszej Ziemi. - Mamy 5 miliardów rozrzuconego plastiku na świecie, bo większość tych plastikowych rzeczy jest bardzo trudna do zrecyklingowania - mówi rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - My chcemy ten plastik zrecyklingować chemicznie - do ciekłego węglowodoru. Wtedy może być on użyty np. jako paliwo alternatywne o niskiej zawartości węgla - wyjaśnia. 

Prolem plastiku jest ogromny, dlatego też pomysł Handerek Technologies to spora instalacja, industrialnych rozmiarów, która jest w stanie przetworzyć 10 tysięcy ton plastiku rocznie. Zdaniem Susan Kim- Chomicka mogłoby to rozwiązać problem plastiku miasta wielkości Lublina. Firma stawia na lokalne działania, a nie wielki przetwórczy przemysł, by nie zwiększać śladu węglowego. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 3.03.2020

Godzina emisji: 12.37

pj

Czytaj także

Co dzieje się ze śmieciami po tym jak wylądują w koszu?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 15:45
312 kg - statystycznie każdego roku każdy z nas wytwarza taką ilość śmieci. Co się z nimi dzieje po wyrzuceniu do kosza? Zaglądamy do sortowni i spalarni śmieci i śledzimy cały proces przetwarzania odpadów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek - to on naruszył czystość wód

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:21
- Jeszcze występują, zarówno wśród wód śródlądowych jak i oceanicznych, takie miejsca, które są czyste - mówi prof. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej. - W Polsce jest to kilka jezior w zachodnio-pomorskim, Kotlinie Kłodzkiej czy na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim - dodaje. 
rozwiń zwiń