Gitarę i helikopter można zrobić z tego samego materiału

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 16:00
Każda gitara jest inna. Każdy muzyk powie, że to jego jest najbardziej wyjątkowa. Gitary zachwycają i zadziwiają, a cześć z nich zbudowana jest z materiałów używanych w lotnictwie. 
Gitara ma wiele odsłon - każda z nich jest inna
Gitara ma wiele odsłon - każda z nich jest inna Foto: Zheltyshev/Shutterstock.com

Gitary klasyczne mają pudło rezonansowe, dzięki któremu wydobywa się dźwięk. Ale wcale nie każda gitara musi je mieć. 


Posłuchaj
03:50 czwórka stacja nauka 19.11.2021.mp3 Z czego mogą być zbudowane gitary? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Gitary elektryczne mają za to coś fajniejszego niż pudło rezonansowe. Mają deskę, która jest pełnym drewnem - wyjaśnia Bogdan Kupisiewicz, instruktor gry na gitarze. - W desce są umieszczone elektroniczne przetworniki, które powodują, że drżenie struny metalowej jest wychwytywane przez przystawki gitarowe, tych jest kilka, to elektromagnesy. 

Gitary są przeróżne, jest ich mnóstwo. Rozmówca Oliwii Krettek podkreśla dokładność w budowie i konstrukcji gitary, co wpływa na jej dźwięk. 

- Moja gitara to gitara ovation, jej pudło z drugiej strony jest zaokrąglone - zdradza. - To instrument wymyślony przez amerykańskiego gitarzystę i konstruktora Chrisa Kamana. Postanowił on zbudować własną gitarę w oparciu o materiał, który sam wymyślił do budowy helikoptera. Ten materiał to węglik spiekany - wyjaśnia. 

Na gitarach ovation grali m.in. John Lennon czy Bob Marley.

Materiał wymyślony przez Kamana jest bardzo mocny. W gitarach w kształt wykonany z węglika wklejona jest drewniana płyta. - Płyta najczęściej wykonana jest ze świerku lub cedru - mówi muzyk. - Gdy lutnicy budują instrumenty cedrowe to wiedzą, że ich dźwięk jest gotowy do sprzedaży. Przy świerkowym potrzeba czasu, by nabrał swego charakteru - dodaje. 

Często robi się gitary świerkowe klasyczne, bo mają jasną barwę. Taka gitara nabiera życia, jak się na niej gra. 

Dźwięk gitary zależy też od ilości żywicy zawartej w drewnie. Mówi się, że im gęściej ułożone słoje drewna tym gitara lepiej brzmi.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Ada Janiszewska

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 19.11.2021

Godzina emisji: 12.32

pj

Czytaj także

Kolorowy wulkan. O wizerunku scenicznym Wrony

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:30
- Potrzebę wyrażania wewnętrznego ja miałam od zawsze i na każdym polu. W muzyce, w sztuce, w modzie. Ale nigdy nie robiłam tego według planu, tylko z potrzeby chwili - opowiada Weronika "Wrona" Jasiówka, laureatka 5. odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pudło rezonansowe i struny - dlaczego gitara gra?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 14:20
Nie wystarczy naciągnąć kilku strun na pudło, by wydobyć czysty dźwięk z instrumentu. Chodzi także o to, by wytworzyć rezonans akustyczny. Jak to wygląda w praktyce?
rozwiń zwiń