Przepis na hit. Czy sztuczna inteligencja będzie tworzyć przeboje?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 13:50
Czy sieci neuronowe i algorytmy sztucznej inteligencji są w stanie zastąpić dyrygenta w orkiestrze lub napisać od zera radiowy przebój? 
Czy sieci neuronowe i algorytmy sztucznej inteligencji są w stanie zaprogramować przebój?
Czy sieci neuronowe i algorytmy sztucznej inteligencji są w stanie zaprogramować przebój? Foto: Shutterstock.com

Cyfrowe ekwiwalenty zapisu nutowego

Odpowiedzi na to pytanie szuka uznany perkusista i naukowiec dr inż. Mateusz Modrzejewski z Politechniki Warszawskiej, który w swojej pracy naukowej bada możliwości tworzenia algorytmów, które będą w stanie tworzyć muzyczne harmonie i wspierać artystów w komponowaniu muzyki. - Istnieją potwierdzone badania, które dowodzą, że muzyka i taniec są formami ekspresji artystycznej ewoluującymi niezależnie od siebie. Jesteśmy jednak w stanie - przynajmniej do pewnego stopnia - nauczyć maszyny rozumieć muzykę. A skoro tak, to maszyny mogą taką muzykę współtworzyć - tłumaczy ekspert. - Istnieją algorytmy, które współpracują z muzyką w formacie audio, ale są także algorytmy zdolne do czytania i generowania muzyki w formatach symbolicznych. Czyli takich, których nie możemy odsłuchać, bo są cyfrowym ekwiwalentem kartki z zapisem nutowym. 

Mocna i słaba sztuczna inteligencja

Algorytmy sztucznej inteligencji znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach i pozwalają na skuteczne uproszczenie wielu czynności  wykonywanych przez człowieka. - Pod pojęciem sztucznej inteligencji kryje się zestaw technik i algorytmów, których zadaniem jest imitować ludzką inteligencję - wyjaśnia rozmówca Łukasza Kicińskiego. - Silna sztuczna inteligencja jest w stanie autonomicznie podejmować decyzje i myśleć tak jak człowiek. Jest także słaba sztuczna inteligencja, która rozwiązuje jeden, konkretny problem: rozpoznaje obrazy, wyszykuje twarze na zdjęciach robionych telefonem, podpowiada słowa i tłumaczy zdania.

Posłuchaj
06:04 CZWÓRKA Stacja Nauka - sztuczna inteligencja 22.04.2022.mp3 Co różni muzykę napisaną przez człowieka od utworów napisanych przez sztuczną inteligencję (Stacja Nauka/Czwórka)

Kompozytorzy migą spać spokojnie

Czy ludzkie ucho jest w stanie odróżnić muzykę skomponowaną przez człowieka od muzyki napisanej przez algorytm? - Zdecydowanie tak - podkreśla dr inż. Mateusz Modrzejewski. - Jesteśmy jeszcze bardzo daleko od autonomicznego tworzenia muzyki przez sztuczną inteligencję więc ludzcy kompozytorzy mogą spać spokojnie. Ale jesteśmy coraz bliżej interesującej i inspirującej ko-kreacji między sztuczną inteligencją a muzykiem. Artysta może też liczyć na pomoc AI w fazie miksowania czy produkcji utworów, gdzie algorytmy są już w stanie zaproponować poprawki. I to już jest wykorzystywane w studiach nagraniowych na świecie.    

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Łukasz Kiciński

Data emisji: 22.04.2022

Godzina emisji: 12.39

kul

Czytaj także

Film "Armageddon" pomaga na szkoleniach NASA?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 13:37
Przez media przetoczyła się dyskusja o filmie "Nie patrz w górę". Zastanawiano się czy przedstawiony scenariusz jest realny. Nie był to jednak pierwszy film mówiący o "problemach" z asteroidą, już w 1998 roku mogliśmy oglądać "Armageddon" z Brucem Willisem, który dzięki swoim błędom dziś wykorzystywany jest na szkoleniach przez NASA. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biosensory - genialne czujniki, czyli odczyt z małża

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 13:01
W świecie nauki popularność biosensorów rośnie z roku na rok. Dzięki nim szybko, łatwo i tanio możemy wykrywać nawet śladowe ilości różnych substancji chemicznych - pestycydów, hormonów, trucizn czy witamin - i to bez potrzeby wożenia próbek do laboratorium.
rozwiń zwiń