Małże w wielkim mieście. "Pracują w wodociągach"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 14:03
Do badania jakości wody wykorzystuje się w stołecznych wodociągach m.in. małże.
Małże
Małże Foto: C E Newman/Shutterstock.com

shutterstock Artur Bogacki rzeka warszawa Wisła 1200.jpg
Ukryte życie miejskich rzek. Odkrywamy je na nowo

Bioindykatory to tzw. organizmy wskaźnikowe, które wykazują niską tolerancję na konkretne zmiany w środowisku. Przykładem mogą być sinice, które pojawiają się tylko w zanieczyszczonych wodach, albo porosty, które spotykamy tam, gdzie powietrze jest czyste. W Warszawie na straży jakości wody stoją zaś... małże. - W specjalny sposób przygotowywane są do pracy w naszej firmie. Odławiamy je z bardzo czystych zbiorników - tłumaczyła dr Anna Zdanowicz, kierownik Działu Technologii Wody w Wodociągach Warszawskich. - Na miejscu są selekcjonowane pod względem wielkości, kondycji i wieku. Preferowane są osobniki młode. Zanim jednak trafią do pracy przez około dwa tygodnie poddawane są aklimatyzacji. Potem umieszczane są w specjalnym akwarium. Nie stwarza to dla nich problemu, bo w środowisku naturalnym nie są to organizmy bardzo mobilne - podkreślała. 

Posłuchaj
05:49 _PR4_AAC 2021_06_28-12-45-49.mp3 Zwierzęta jako bioindykatory - na służbie w miastach (Stacja Nauka/Czwórka) 

Małże są bioindykatorami, które "pracują" w Wodociągach przez trzy miesiące, a potem wracają do środowiska naturalnego. Pokazują jakość miejskiej wody. - Sytuacja alarmowa jest wówczas, gdy cztery z siedmiu osobników zamkną jednocześnie swoje muszle na dłużej niż cztery minuty - mówiła dr Anna Zdanowicz. - Wówczas w dyspozytorni włącza się sygnał dźwiękowy. To znak, że prawdopodobnie do wody dostała się substancja toksyczna, a my musimy podjąć odpowiednie działania.  

ziemia 1200 shutterstock.jpg
Skąd mamy na Ziemi wodę?

Sprawdź także:

Jak tłumaczyła cztery minuty to graniczny czas. - W środowisku naturalnym małże otwierają i zamykają muszle non-stop, bo to dla nich sposób na pozyskiwanie pokarmu z wody. Każdy z naszych osobników jest podpięty do specjalnej sondy, dzięki czemu możemy śledzić ich biorytm. Każde odchylenie od normy jest natychmiast odnotowywane - podkreślała ekspert. 

Czytaj także:

Obok małży na straży jakości wody w Warszawie stoją także niektóre gatunki niewielkich rybek słodkowodnych, są to np. certy, wrzany i wzdręgi, o maksymalnie 1 cm długości. - Pracują u nas około roku, a ponieważ to kręgowce, ich spektrum reakcji jest dużo szersze. mamy cały katalog ich zachować i codziennie sprawdzamy ich stan i zachowania - tłumaczył gość Czwórki. - Sytuacją alarmową jest dla nas to, gdy połowa populacji jednocześnie padnie. Ale oczywiście każde z odchyleń od normy, np. inny sposób pływania jest dla nas sygnałem, który należy sprawdzić. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 28.06.2021

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Woda z lotu ptaka - co nam dają obserwacje wody prowadzone z góry?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 16:55
Czy używając drona, samolotu lub zdjęć satelitarnych możemy przewidzieć niepożądane zjawiska związane z wodą, takie jak powodzie czy susze? Sprawdzamy, jakich jeszcze danych o wodzie i tym, co pod wodą, mogą nam dostarczyć zdjęcia robione z góry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamień detergenty na preparaty ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 16:00
Detergenty - korzystamy z nich na co dzień. Jednak czy zastanawiamy się nad tym, jaki jest ich wpływ na zdrowie i środowisko naturalne? Okazuje się, że nie należy lekceważyć tej kwestii i przemyśleć, czy miejsce dotychczas używanej chemii mogłyby zająć bardziej ekologiczne produkty.
rozwiń zwiń