Fizyka podczas lotu skoczka narciarskiego. "W ostatniej fazie następuje przyspieszenie"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 14:22
- Na tor lotu skoczka wpływają trzy czynniki: grawitacja, siła oporu aerodynamicznego, która działa przeciwnie do prędkości, i siła nośna - mówił Tymoteusz Braciszewski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
Legendarny polski skoczek Adam Małysz podczas zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi w 2010 roku
Legendarny polski skoczek Adam Małysz podczas zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi w 2010 rokuFoto: PAP/Grzegorz Momt

Jak tłumaczył Tymoteusz Braciszewski z Koła Naukowego Fizyków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, narciarze szybują wykorzystując podobne zasady fizyki co konstruktorzy samolotów. - Grawitacja to siła, która ciągnie skoczków ku ziemi. Wykorzystują oni opór aerodynamiczny, by spowalniać ruch i wydłużać lot. Jako rowerzysta przyznaję, że wiatr wiejący bezpośrednio w twarz jest czynnikiem niezwykle utrudniającym jazdę. Dla skoczków jest wręcz przeciwnie - mówił gość Czwórki. Dzięki pędowi powietrza skoczkowie lecą dalej, tu czynnikiem decydującym jest także siła nośna. - Skoczek narciarski, opadając, przez ustawienie swoich nart niejako odbija się od powietrza niczym samolot - tłumaczył ekspert. 

Na czas i trwanie lotu duży wpływ ma to, jak narciarz wykorzystuje wiatr. - Jeśli dobrze "ułoży się" w powietrzu, może spędzić w locie dłuższy czas - mówił Tymoteusz Braciszewski.

Lądowanie to także moment, w którym warto znać zasady fizyki. - Gdy siła grawitacji ciągnie skoczka w dół, rośnie jego prędkość. W tym czasie także rośnie siła nośna - wyliczał gość Czwórki. - Gdy siły te się wyrównają, wypadkowa sił działających na narciarza wyniesie zero, zatem nie będzie on już przyspieszał. 

Posłuchaj
03:36 skoczek 3 marzec 2023 12_43_25.mp3 Jak działa fizyka w czasie lotu skoczka narciarskiego? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jeśli przyjrzymy się skoczkowi w tym czasie, dostrzeżemy, że stara się on jak najbardziej wydłużyć swój lot. - W ostatniej fazie opadania skoczek porusza się z dużą prędkością w ruchu poziomym. W pionie jego prędkość jest niewielka, dzięki czemu sportowiec nie zrobi sobie krzywdy podczas kontaktu z ziemią - tłumaczył gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 3.03.2023

Godzina emisji: 12.20

kd

Czytaj także

Wojna na Ukrainie. "Cały czas wierzymy w zwycięstwo"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 10:31
W Polsce trwały przygotowania do tłustego czwartku, jednak już nad ranem 24 lutego 2022 roku nikt o pączkach nie myślał. Rozpoczął się rosyjski atak na Ukrainę. Bomby spadły na całe terytorium naszych wschodnich sąsiadów. Mieszkańcy Polski wyszli na ulice wyrazić solidarność z Ukraińcami, ruszyła fala pomocy.  
rozwiń zwiń