Sztuczna inteligencja. "Chat GPT ma też słabe strony"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 14:27
- Komponowanie muzyki to wciąż dziedzina, w której GPT działa niedoskonale. Nie zna też odpowiedzi na niektóre pytania, bo jego bazy danych są niekompletne - podkreślał Krzysztof Rojek, ekspert branży nowych technologii.
Chat GPT to narzędzie, wykorzystywane przez studentów m.in. do pisania prac naukowych
Chat GPT to narzędzie, wykorzystywane przez studentów m.in. do pisania prac naukowychFoto: Shutterstock.com

Jak przekonywał Krzysztof Rojek z Antyweb.pl., Chat GPT - projekt oparty na sztucznej inteligencji - jest jedną z najszybciej rozwijających się innowacji na świecie. Ten produkt - mimo wielu zalet, zdaniem eksperta ma także szereg wad. Przede wszystkim to, że jest mniej responsywny, niż oczekuje część użytkowników.

- Ma bardzo szerokie, a jednocześnie dość ograniczone możliwości. Jest w stanie szybko adaptować się do nowych wyzwań. Odpowiada na pytania, które mu zadajemy w sposób, jaki oczekujemy, może udawać konkretną osobę, pisać kody komputerowe, robić syntezy naukowe, tworzyć listy motywacyjne, czy konstruować wiadomości pishingowe. To jednak wciąż eksploracja nowego terenu, więc są obszary, w których to narzędzie nie radzi sobie najlepiej - podkreślał.

Chodzi m.in. o to, że zakres "wiedzy" sztucznej inteligencji w pewnym momencie po prostu się kończy. - Jeśli na przykład zapytamy GPT o najlepsze smartfony w określonym przedziale cenowym i czasie, otrzymamy wynik do końca 2021 roku. Poza tym muzyka, którą tworzy AI wciąż pozostawia wiele do życzenia. Chat GPT nie zna też odpowiedzi na wiele pytań, wciąż myli się w niektórych dziedzinach, bo jego bazy danych wciąż są niekompletne - mówił Krzysztof Rojek. 

Posłuchaj
04:34 _PR4_AAC 2023_02_21-09-34-56.mp3 Jakie błędy popełnia chat GPT? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Zdaniem gościa Czwórki, w historii Chatu GPT brakowało czasu na wprowadzanie tzw. wersji beta, czyli testowej. - Dałbym tej technologii jeszcze pół roku. Jest ona wciąż jest niedoskonała. To rozwiązanie dopiero niedawno się pojawiło, ale jeśli ta  "świeżynka" w aktualnej wersji pisze prace, których nauczyciele akademiccy nie odróżniają od tekstów prawdziwych studentów, i tak gwałtownie się rozwija, to narzędzie, które ma ogromny potencjał - podkreślał ekspert.

Sprawdź także:


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 20.02.2023

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

Sztuczna inteligencja w roli prawnika. To realna przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 13:25
Pierwsza sprawa, w której sztuczna inteligencja ma bronić człowieka w sądzie w Stanach Zjednoczonych, dotyczyć będzie mandatu za przekroczenie prędkości.
rozwiń zwiń