Studenckie Noble przyznane. Kto został laureatem?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 11:40
Za nami 14. edycja Studenckiego Nobla. Podczas gali finałowej przyznano nagrody w dziesięciu kategoriach. Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia.
Laureaci Studenckich Nobli biorą udział w wielu projektach i działają w kołach studenckich.
Laureaci Studenckich Nobli biorą udział w wielu projektach i działają w kołach studenckich.Foto: shuterstock/Antonio Guillem

Studencki Nobel to jedyny ogólnopolski konkurs stypendialny stworzony przez studentów dla studentów. Celem konkursu jest wyróżnienie najzdolniejszych oraz umożliwienie im zaistnienia w świecie nauki, sztuki i biznesu. Konkurs ma na celu docenienie wkładu młodych badaczy, twórców i społeczników w rozwój polskiej nauki i kultury, a jednocześnie jest platformą do zaprezentowania i oceny ich osiągnięć.

Nagroda, która otwiera drzwi

Jak podkreśla Julia Bańko, wiceprzewodnicząca do spraw projektów w Zarządzie Krajowym Niezależnego Zrzeszenia Studentów, obok nagrody finansowej laureaci mogą liczyć na szeroką promocję ich projektów, co pomaga w budowaniu ich kariery.

To jest bardzo ważna nagroda dla studentów. Co ona daje? Właściwie otwiera drzwi młodym ludziom - mówi rozmówczyni Marty Hoppe. - Słyszałam od laureatów czy też finalistów, że m.in. startowali w konferencjach w Stanach Zjednoczonych, brali udział w projektach za granicą. Naprawdę czują się wyróżnieni.


Laureaci 14. edycji Studenckiego Nobla

W tegorocznej edycji Studenckiego Nobla 2023 wzięło udział ponad 800 uczestniczek i uczestników w 9 kategoriach i jednej kategorii specjalnej. Jak podkreślali organizatorzy, osiągnięcia wszystkich finalistów są imponujące, jednak w każdej z kategorii laureatem może zostać tylko jedna osoba.

 W tym roku Studenckiego Nobla zdobyli:  

  • Nauki techniczne - Mateusz Krzyziński
  • Sztuka - Olena Matoshniuk
  • Dziennikarstwo i literatura - Maria Lipińska
  • Nauki przyrodnicze i energetyka - Magdalena Trusińska
  • Fizyka i astronomia - Mikołaj Zawadzki
  • Medycyna i farmacja - Natalia Sauer
  • Nauki społeczne - Andrzej Porębski
  • Nauki ekonomiczne - Jarosław Pawlik
  • Działalność społeczna - Jakub Wojtacha
  • 3W - Michał Cichowicz

 

Źr. Facebook/Studencki Nobel

Niektórzy z uczestników startowali w konkursie po raz kolejny, tak jak Maria Lipińska, która zdobyła laur w kategorii "Dziennikarstwo i literatura". - Stoję na tej scenie już drugi raz. W ubiegłym roku nie udało mi się dostać Studenckiego Nobla - mówiła, odbierając statuetkę. - Jedno niepowodzenie to nie koniec kariery. Nie poddawajcie się, bo warto próbować i pracować, żeby osiągać szczyty. Mam nadzieję, że będę dalej się rozwijać, bo dziennikarstwo i literatura są mi bardzo bliskie.

To, co łączy laureatów, to nie tylko nieprzeciętne zainteresowania, ale także działalność na różnych polach, w tym w kołach studenckich. Zwycięzcą w kategorii "Nauki ekonomiczne" został Jarosław Pawlik, doceniony także za działalność charytatywną. - W mojej autoprezentacji przedstawiłem wiele osiągnięć i mojego zaangażowania - mówił. - Na pewno zostało docenione dwukrotne stypendium ministra, które zostało mi przyznane, a także moja działalność pozanaukowa. Pomimo że dużo udzielam się naukowo, to też działam charytatywnie jako wolontariusz na uczelni.  

ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki <<<

Laureatką 14. edycji Studenckiego Nobla w kategorii "Sztuka" została pochodząca z Ukrainy Olena Matoshniuk. - Głównie zajmuję się malarstwem, ale tak naprawdę sztuka nie ma granic i poruszam się w różnych mediach, jak instalacje, performans - opowiadała. - Wyróżnienie otrzymałam za mój ostatni cykl, który związany jest z wojną na Ukrainie. Nie jestem fizycznie na froncie, sztuka jest moim frontem. Poprzez swoją twórczość mówię, krzyczę i manifestuję to, co się dzieje w moim kraju, używając do tego różnych obszarów sztuki. Tak, żeby o tym nie zapomnieć.

Studenckiego Nobla w kategorii "Nauki przyrodnicze i energetyka" zdobyła Magdalena Trusińska. - Jestem przedstawicielem nauk o żywności, a konkretnie technologii żywności. Odkryłam w sobie pasję do tej właśnie nauki i bardzo szybko zaczęłam zarażać nią innych - opowiadała. - Oprócz tego sama staram się jeździć na konferencje czy pisać publikacje naukowe. Moja praca została doceniona, bo w bardzo krótkim czasie, zostałam prezesem koła naukowego, a swoimi działaniami staram się upowszechniać tę naukę, zachęcać do zmian w żywieniu i pomagać innym.


Posłuchaj
04:28 Czwórka/Stacja nauka - Studencki Nobel 30.05.2023.mp3 Studenckie Noble przyznane. Kto został laureatem? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 29.05.2023

Godzina emisji: 12.45

aw

Czytaj także

Program stażowy "Kariera" - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 15:01
Staże i praktyki to świetny sposób na to, by sprawdzić, czy nasz kierunek studiów rzeczywiście jest dla nas. Właśnie ruszyła rejestracja do ogólnopolskiego programu płatnych staży "Kariera" Polskiej Rady Biznesu.
rozwiń zwiń