Alicja Forma - niezwykła laureatka Studenckiego Nobla

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 15:14
Niezależne Zrzeszenie Studentów po raz 13. przyznało Studenckie Noble. Laureatką tego prestiżowego wyróżnienia w kategorii medycyna i farmacja została Alicja Forma. 
Alicja Forma została laureatką Studenckiego Nobla w kategorii medycyna i farmacja
Alicja Forma została laureatką Studenckiego Nobla w kategorii medycyna i farmacjaFoto: Africa Studio/Shutterstock

Studencki Nobel to cykliczny konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, którego celem jest wyróżnienie studentów z wybitnymi osiągnięciami na różnych polach. Docenianie są dokonania zarówno naukowe, artystyczne, jak i społeczne.

Laureatów Studenckiego Nobla poznaliśmy na początku czerwca. To niesamowicie pracowite i utalentowane osoby. Wśród nich jest Alicja Forma, studentka piątego roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, doktorantka pierwszego roku w Szkole Doktorskiej.

- Od dziecka nauka była mi bliska. Bardzo dużo czasu poświęcałam jej już w szkole podstawowej. Brałam udział we wszelkich możliwych konkursach z języka angielskiego, konkursach plastycznych czy recytatorskich - mówi Alicja Forma. - Podobnie było w gimnazjum. Jednak najwięcej dało mi liceum, gdzie wspaniała kadra nauczycielska pokazała mi, że nauka to nie tylko książki, ale coś więcej - dodaje. 

Na medycynie szerokie spektrum zainteresowań zostało odrobinę skoncentrowane. Jednak i tu laureatka Studenckiego Nobla sięga po różne tematy. Zajmowała się już osobowością boarderline, autyzmem, schizofrenią, alkoholem, nowotworami czy COVID-19. - Wszystkie te tematy związane są z moimi poszukiwaniami na studiach. Pracę naukową zaczęłam dość wcześnie, bo już na drugim roku studiów - mówi gość Czwórki. - W tym momencie przede wszystkim zajmuję metalomiką (całościową analizą metali i metaloidów w obrębie danej komórki lub tkanki - przyp. red.), ponieważ z tym związany jest mój projekt w ramach kształcenia w Szkole Doktorskiej - dodaje. 

Kapituła Studenckiego Nobla doceniła Alicję Formę za jej intrygujące badania dotyczące wzroku. - Temat, którym się zajmuję, jest dość niszowy, "ugryziony" z innej perspektywy. Obejmuje on badanie głównych elementów strukturalnych gałki ocznej i drogi wzrokowej, pod kątem analizy metalomicznej, analizy stężeń mikro- i makroelementów, metali ciężkich czy substancji endogennych i ich pochodnych - wyjaśnia. 

Laureatka Studenckiego Nobla zdradza, że na całym świecie nie spotkała się z żadną pracę, która by opisywała tego typu badania. - Podobne badania są robione wyłącznie na materiale ludzkim pobranym podczas rutynowych operacji np. zaćmy - wyjaśnia. 

Alicja Forma na swoim koncie, obok Studenckiego Nobla, ma też inne wyróżnienia. Jest laureatką honorowego wyróżnienia i medalu Polskiej Akademii Nauk, Lauru Medycznego im. Doktora Wacława Mayzla za cykl ośmiu publikacji z zakresu psychiatrii, otrzymała też tytuł laureatki w konkursie "Orły Nauki" na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie za całokształt swej pracy w całym toku studiów. Wraz z koleżanką otrzymała nagrodę "Studenci w obliczu pandemii". - Te wszystkie nagrody są bardzo miłe i motywujące. Cieszy, że nasza praca jest doceniona i zauważona przez środowisko akademickie - podkreśla. - Wśród nich Studencki Nobel jest wyjątkowy, bo jest to jedyny taki konkurs organizowany przez studentów dla studentów. Cieszę się, że w naszym studenckim środowisku jesteśmy w stanie tak piękne wydarzenie organizować. Gratuluję organizatorom - dodaje. 

Studenckie Noble przyznawane są pod patronatem Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Ada Janiszewska 

Gość: Alicja Forma (laureatka Studenckiego Nobla w kategorii medycyna i farmacja)

Data emisji: 20.06.2021

Godzina emisji: 12.21

pj

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyznano Studenckie Noble. Kto został laureatem?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 18:15
Za nami gala finałowa Studenckiego Nobla. Nagrody zostały przyznane już po raz 13., tym razem w dziewięciu kategoriach. - Wybór nie było prosty, bo finaliści mogli się pochwalić dużymi osiągnięciami - mówi Julia Bańko, koordynatorka konkursu. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń