Czy Polska zbankrutuje? Mamy prawie bilion długu

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 11:00
Bilionowy dług nie jest wymysłem inicjatora i twórcy licznika Leszka Balcerowicza. Potwierdza go także Ministerstwo Finansów.
Audio
  • Zadłużenie Polski. Jak blisko bankructwa jest nasz kraj? (Czat Czwórki)
Czy Polska zbankrutuje? Mamy prawie bilion długu
Foto: Glow Images/East News

W pierwszym półroczu 2016 roku dług publiczny Polski wzrósł z 920 do 978 mld zł. Z opublikowanych wiosną prognoz Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynikało co prawda, że magiczną barierę biliona przekroczymy dopiero w pierwszych miesiącach kolejnego roku, ale ostatnie dane wyglądają pesymistycznie. Dług jest ogromny i szybko rośnie. - Dla nas, jako obywateli znacznie ważniejsza od tego, ile wynosi sam dług jest relacja tego długu do PKB, czyli gospodarki. Bo gospodarka wytwarza dochody, z których spłacamy dług. Na przykład 10 mld dolarów długu będzie dużo większym obciążeniem dla Estonii niż dla Niemiec - mówił Rafał Sadoch, analityk finansowy. Podkreślał, że - choć nie ma pewności, w którym momencie dany kraj zbankrutuje - dla Polski próg 60 proc. relacji długu do PKB jest już niebezpieczny. - Przed kryzysem Grecja zadłużyła się na ponad 100 proc. i nie było problemu, ale potem sytuacja się zmieniła - dodał.

Rafał Sadoch Powinniśmy budować sobie finansową "poduszkę bezpieczeństwa". Przecież nadejdą gorsze czasy. A my wciąż "jedziemy po maksie". To błąd.

Eksperci Czwórki tłumaczyli, dlaczego i w jaki sposób rośnie dług publiczny w naszym kraju i jak można byłoby go obniżyć. Mówili także, jakie skutki długofalowe może wywołać wysokie zadłużenie Polski i tłumaczyli, co taki dług oznacza w praktyce dla przeciętnego Kowalskiego. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Michał Piwowarek

Goście: Rafał Sadoch (analityk Domu Maklerskiego MBanku), Aleksander Łaszek (Forum Obywatelskiego Rozwoju)

Data emisji: 19.10.2016

Godzina emisji: 15.05

kd/kul

Czytaj także

Czy szybkie wejście do strefy euro jest dla Polski korzystne?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2008 17:45
Gośćmi będą posłowie Wojciech Jasiński z PiS i Janusz Piechociński z PSL
rozwiń zwiń

Czytaj także

Udział w spółce kupisz za grosze

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 15:19
Jak inwestować i nie zbankrutować? I gdzie się wyszkolić na finansowego rekina - sprawdzała Ania Depczyńska.
rozwiń zwiń