Polskie Radio
Section05
strefa euro

List do premiera Morawieckiego ws. euro. Komentarze

Na początku roku ekonomiści i przedsiębiorcy zaapelowali w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego o wznowienie przygotowań ws. wejścia Polski do strefy euro. O powodach i ewentualnych skutkach wspólnej waluty w Polsce rozmawiali w Debacie Polskiego Radia 24 poseł PiS, przewodniczący komisji finansów Janusz Szewczak, posłanka PO Izabela Leszczyna, a także ekonomiści - prof. Stanisław Gomułka (PAN), były wiceminister finansów dr Cezary Mech i Sławomir Horbaczewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 waluty Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość strefa euro strefa walutowa

Debata Dnia: Polska nie śpieszy się do strefy euro

Dziennik "Rzeczpospolita" apeluje o przyjęcie euro. "Albo będziemy w strefie euro, albo w strefie wpływów Rosji" – piszą sygnatariusze listu otwartego do premiera, który podpisali się były premier Marek Belka, redakcja dziennika i wielu ekonomistów. O wejściu Polski do strefy euro dyskutowali w audycji Debata Dnia Karol Gac (portal Dorzeczy.pl) i dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 strefa euro Unia Europejska

"Strategia zakłada powrót do rywalizacji wielkomocarstwowej"

- Administracja Trumpa publikuje dokument, w którym mówi, że ład międzynarodowy, który Stany Zjednoczone tworzyły począwszy od końca II wojny światowej, a którego są liderem i podporą, jest wykorzystywany przez przeciwników Ameryki, Chiny i Rosję, które są nazywane "mocarstwami rewizjonistycznymi" - mówił w radiowej Jedynce Bartosz Wiśniewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dariusz Rosiak Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Stany Zjednoczone Donald Trump Rosja Chiny strefa euro Unia Europejska

Kryzys Unii Europejskiej już się skończył?

- Mam wątpliwości co do stwierdzenia, że Unia Europejska jest w takim ciężkim kryzysie. Najtrudniejsze lata ma już chyba za sobą. Od 2014 roku trwa ożywienie gospodarcze - mówił w audycji "Więcej świata" dr hab. Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw międzynarodowych). Komentował słowa Mateusza Morawieckiego z expose, który mówił m.in. o kryzysie UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska strefa euro Bliski Wschód Izrael Jerozolima Palestyna Niemcy Francja Emmanuel Macron Wojna w Syrii Grzegorz Ślubowski Adam Balcer

„Kraje UE łączy dziś gospodarka, a nie polityka”

- W przestrzeni politycznej trudno się w Unii Europejskiej w wielu kwestiach dogadać. Tym, co łączy wszystkie kraje Wspólnoty jest gospodarka – powiedział w audycji Rządy Pieniądza Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. O propozycjach Komisji Europejskiej dotyczących m.in. powołania europejskiego ministra gospodarki i finansów rozmawiali także ekonomista Marek Zuber i Kazimierz Krupa z Drawbridge.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska strefa euro Brexit

KE proponuje reformy w strefie euro. Ściślejsza integracja

Komisja Europejska zaproponowała reformy w strefie euro, by ściślej ją zintegrować. Zapowiada, że celem jest zjednoczenie całej Unii a nie wyłącznie eurolandu. Propozycje Brukseli przewidują utworzenie osobnej linii budżetowej dla strefy euro oraz nowego stanowiska ministra finansów i gospodarki eurolandu, a także powołanie Europejskiego Funduszu Walutowego na wzór MFW.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Bruksela strefa euro Komisja Europejska