Polskie Radio
Section05

strefa euro

Polskie Radio 24 Upadek rządu we Francji. "Ruch wyprzedzający Le Pen"

- Motywacji po stronie ugrupowań, które odrzuciły rząd Barniera było znacznie więcej niż sam budżet, ten był dobrym pretekstem do tego. Dyskusje trwały kilka tygodni i co ciekawe, nie tylko opozycja miała wątpliwości co do budżetu, ale także partie, które tworzyły rząd - mówiła w Polskim Radiu 24 Amanda Dziubińska (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Francja Unia Europejska Marine Le Pen Emmanuel Macron Ernest Zozuń

Polskie Radio 24 Rząd w Paryżu upadnie? "Le Pen stawia warunki"

- Sytuacja, w jakiej znajduje się dzisiaj Francja, jest niewesoła nie tylko politycznie, ale i finansowo. W ciągu siedmiu i pół roku rządów Macrona zadłużenie Francji wzrosło z 2,2 bln do 3,2 bln euro. A przecież prezydent Macron dochodził do władzy, jako były minister gospodarki i miał być ekspertem od finansów - mówił w Polskim Radiu 24 Kacper Kita (Nowy Ład).
Zobacz więcej na temat:  Francja Unia Europejska Marine Le Pen Magdalena Skajewska Emmanuel Macron

Prof. Ancyparowicz: wejście do strefy euro teraz oznaczałoby biedę na zawsze, za np. 10 lat może być inaczej

Szybkie wejście Polski do strefy euro spowodowałoby, że zostalibyśmy biedni na zawsze. Jechalibyśmy średniowieczną karetą. Trzeba rozumieć, że zwykły obywatel nie zarabiałby w euro tyle ile w złotówkach, że emeryt nie dostałby równoważnej emerytury - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24 prof. Grażyna Ancyparowicz, członek Narodowej Rady rozwoju przy Prezydencie RP i doradca prezesa NBP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA euro Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Eksperci: inflacja będzie dalej spadać, ale potrzebne jest utrzymanie tarczy antyinflacyjnej

Ceny szybko spadają i będzie tak również w przyszłym roku. To potwierdza racje analityków NBP oraz decyzje RPP o obniżkach stóp procentowych. Zniesienie tarcz antyinflacyjnych mogłoby jednak w 2024 inflację znów podwyższyć, ale ich utrzymanie jest jednak zasadne, także ze względu na utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki, np. wobec gospodarki niemieckiej. Być może jednak będą poszukiwane dodatkowe wpływy do budżetu po to, aby stworzyć nowemu rządowi przestrzeń do dyskusji o wejściu Polski do strefy euro. Nie jest to jednak dobry moment ani dla naszej gospodarki, ani dla obywateli - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: ekonomista i analityk finansowy Andrzej Stefaniak i Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja NBP Rada Polityki Pieniężnej ceny paliw tarcza antyinflacyjna

Eksperci: skutki wejścia do strefy euro na dziś są trudne do oceny, nie wydaje się zresztą by była to bliska perspektywa

Wejście do strefy euro będzie zależało od tego, po jakim kursie doszłoby do przeliczenia waluty i na ile ten kurs byłby optymalny dla gospodarki. Z pewnością będzie to jednak przedmiot kilkuletnich dyskusji i analiz. Trzeba pamiętać, że dziś nie spełniamy kryteriów konwergencji. Trudno też na dziś określić skutki społeczne przyjęcia euro. W różnych krajach wyglądało to różnie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska euro