Polskie Radio
Section05
strefa euro

Kryzys Unii Europejskiej już się skończył?

- Mam wątpliwości co do stwierdzenia, że Unia Europejska jest w takim ciężkim kryzysie. Najtrudniejsze lata ma już chyba za sobą. Od 2014 roku trwa ożywienie gospodarcze - mówił w audycji "Więcej świata" dr hab. Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw międzynarodowych). Komentował słowa Mateusza Morawieckiego z expose, który mówił m.in. o kryzysie UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska strefa euro Bliski Wschód Izrael Jerozolima Palestyna Niemcy Francja Emmanuel Macron Wojna w Syrii Grzegorz Ślubowski Adam Balcer

„Kraje UE łączy dziś gospodarka, a nie polityka”

- W przestrzeni politycznej trudno się w Unii Europejskiej w wielu kwestiach dogadać. Tym, co łączy wszystkie kraje Wspólnoty jest gospodarka – powiedział w audycji Rządy Pieniądza Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. O propozycjach Komisji Europejskiej dotyczących m.in. powołania europejskiego ministra gospodarki i finansów rozmawiali także ekonomista Marek Zuber i Kazimierz Krupa z Drawbridge.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska strefa euro Brexit

KE proponuje reformy w strefie euro. Ściślejsza integracja

Komisja Europejska zaproponowała reformy w strefie euro, by ściślej ją zintegrować. Zapowiada, że celem jest zjednoczenie całej Unii a nie wyłącznie eurolandu. Propozycje Brukseli przewidują utworzenie osobnej linii budżetowej dla strefy euro oraz nowego stanowiska ministra finansów i gospodarki eurolandu, a także powołanie Europejskiego Funduszu Walutowego na wzór MFW.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Bruksela strefa euro Komisja Europejska

Po szczycie w Tallinie. Rozmowy o reformie UE nabierają tempa

Coraz większego tempa nabierają rozmowy dotyczące reformy Unii Europejskiej. Kwestia zmian we Wspólnocie pojawiła się m.in. podczas nieformalnego szczytu cyfrowego w Estonii. W Magazynie Europejskim komentarz dra Przemysława Biskupa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Estonia Unia Europejska Beata Szydło Emmanuel Macron kryzys w Unii Europejskiej Francja tallin strefa euro