Polskie Radio
Section05
strefa euro

Europa wyraźnie podzielona na Północ i Południe. Goldman Sachs o gospodarczych skutkach pandemii

- Powrót gospodarek w strefie euro do kondycji sprzed pandemii będzie postępował w różnym tempie: Niemcy osiągną ten stan dwa lata przed Hiszpanią - ocenili eksperci banku Goldman Sachs. To obrazuje, wg agencji, wyraźny podział naszego kontynentu na oś Północ-Południe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA strefa euro Niemcy pkb Hiszpania Francja przemysł koronawirus Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Rozwoju: Polska w czołówce pod względem dynamiki PKB w UE

Według szybkiego szacunku GUS w I kwartale tego roku PKB Polski wzrósł realnie o 1,9 proc. Dane, które uwzględniają pierwsze skutki pandemii i wprowadzenie rządowych instrumentów wsparcia, są lepsze od szacunków ekonomistów - komentuje informacje Głównego Urzędu Statystycznego Ministerstwo Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  pkb Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa Unia Europejska strefa euro GOSPODARKA

Jaka UE po pandemii? Jan Parys: trzeba liczyć się z wyjściem Włoch i Hiszpanii ze strefy euro

- Kraje południa Europy będą w potrzebach finansowych, będą musiały sprzedawać swoje papiery wartościowe, żeby je sprzedać, będą musiały dawać wysokie oprocentowanie, co będzie trudne dla udźwignięcia dla gospodarek. Przy ujemnym wzroście finansowanie pożyczek stanie się niemożliwe. Włochy i Hiszpania staną przed pytaniem, czy pozostać w strefie euro - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były szef gabinetu politycznego w MSZ i b. wiceszef MON.   
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska koronawirus Włochy Hiszpania strefa euro ŚWIAT Europa

Ekspert: recesja w UE zmniejszy polski budżet w 2020 roku

- Spowolnienie gospodarcze jest już widoczne w całej światowej gospodarce, co może wpłynąć na przyszłoroczny budżet Polski. Zawsze miałem spore wątpliwości czy uda się zachować jego zrównoważoną strukturę. I choć nie jesteśmy w strefie euro to 80 proc. naszego eksportu rozliczamy w tej walucie. Dlatego nie uda się nam uniknąć kłopotów, gdy kraje ze strefy euro wejdą w np. dwuletnią stagnację gospodarczą - powiedział ekonomista Marek Zuber, gość PolskiegoRadia 24. 
Zobacz więcej na temat:  USA Unia Europejska strefa euro

Jerzy Kwieciński: administracja powinna służyć obywatelom

- Państwo musi być sprawne i nie może być słabe wobec silnych i silne wobec słabych, ale powinno być odwrotnie. Chcemy zmienić filozofię funkcjonowania całej polskiej administracji, aby pełniła rolę służebną wobec społeczeństwa i jego obywateli - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju. 
Zobacz więcej na temat:  finanse budżet Polski dług publiczny samorząd pkb Prawo i Sprawiedliwość rząd strefa euro Jerzy Kwieciński Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Niemiecki ekonomista: euro "śmiertelnym ciosem" dla Polski

Markus Krall, niemiecki ekonomista i menadżer zajmujący się oceną ryzyka w gospodarce, w rozmowie z PAP ostrzega Polskę przed przyjęciem wspólnej unijnej waluty. Ekspert przewiduje pod koniec 2020 r. zawalenie się strefy euro. - Polska nie może wstępować teraz do strefy euro. Byłoby to zadanie śmiertelnego ciosu polskiej gospodarce - ostrzega ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy strefa euro Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej europejski bank centralny waluty gospodarka niemiec