Polskie Radio
Section05
strefa euro

Koronawirus hamuje wzrost cen produktów przemysłowych w UE i strefie euro. Najbardziej tanieje energia

Jak informuje Eurostat, ceny produktów przemysłowych wzrosły we wrześniu w porównaniu z sierpniem o 0,3 proc., zarówno w strefie euro, jak i w Unii Europejskiej. Były jednocześnie mniejsze niż rok wcześniej o 2,4 proc. (strefa euro) i o 2,2 proc. (UE). Największy spadek cen notuje sektor energetyczny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA strefa euro Unia Europejska inflacja energia elektryczna ceny paliw

Europa wyraźnie podzielona na Północ i Południe. Goldman Sachs o gospodarczych skutkach pandemii

- Powrót gospodarek w strefie euro do kondycji sprzed pandemii będzie postępował w różnym tempie: Niemcy osiągną ten stan dwa lata przed Hiszpanią - ocenili eksperci banku Goldman Sachs. To obrazuje, wg agencji, wyraźny podział naszego kontynentu na oś Północ-Południe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA strefa euro Niemcy pkb Hiszpania Francja przemysł koronawirus Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Rozwoju: Polska w czołówce pod względem dynamiki PKB w UE

Według szybkiego szacunku GUS w I kwartale tego roku PKB Polski wzrósł realnie o 1,9 proc. Dane, które uwzględniają pierwsze skutki pandemii i wprowadzenie rządowych instrumentów wsparcia, są lepsze od szacunków ekonomistów - komentuje informacje Głównego Urzędu Statystycznego Ministerstwo Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  pkb Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa Unia Europejska strefa euro GOSPODARKA

Jaka UE po pandemii? Jan Parys: trzeba liczyć się z wyjściem Włoch i Hiszpanii ze strefy euro

- Kraje południa Europy będą w potrzebach finansowych, będą musiały sprzedawać swoje papiery wartościowe, żeby je sprzedać, będą musiały dawać wysokie oprocentowanie, co będzie trudne dla udźwignięcia dla gospodarek. Przy ujemnym wzroście finansowanie pożyczek stanie się niemożliwe. Włochy i Hiszpania staną przed pytaniem, czy pozostać w strefie euro - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były szef gabinetu politycznego w MSZ i b. wiceszef MON.   
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska koronawirus Włochy Hiszpania strefa euro ŚWIAT Europa