Polskie Radio
Section05
strefa euro

Prof. Ancyparowicz: wejście do strefy euro teraz oznaczałoby biedę na zawsze, za np. 10 lat może być inaczej

Szybkie wejście Polski do strefy euro spowodowałoby, że zostalibyśmy biedni na zawsze. Jechalibyśmy średniowieczną karetą. Trzeba rozumieć, że zwykły obywatel nie zarabiałby w euro tyle ile w złotówkach, że emeryt nie dostałby równoważnej emerytury - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24 prof. Grażyna Ancyparowicz, członek Narodowej Rady rozwoju przy Prezydencie RP i doradca prezesa NBP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA euro strefa euro Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Eksperci: inflacja będzie dalej spadać, ale potrzebne jest utrzymanie tarczy antyinflacyjnej

Ceny szybko spadają i będzie tak również w przyszłym roku. To potwierdza racje analityków NBP oraz decyzje RPP o obniżkach stóp procentowych. Zniesienie tarcz antyinflacyjnych mogłoby jednak w 2024 inflację znów podwyższyć, ale ich utrzymanie jest jednak zasadne, także ze względu na utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki, np. wobec gospodarki niemieckiej. Być może jednak będą poszukiwane dodatkowe wpływy do budżetu po to, aby stworzyć nowemu rządowi przestrzeń do dyskusji o wejściu Polski do strefy euro. Nie jest to jednak dobry moment ani dla naszej gospodarki, ani dla obywateli - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: ekonomista i analityk finansowy Andrzej Stefaniak i Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja NBP Rada Polityki Pieniężnej ceny paliw strefa euro tarcza antyinflacyjna

Eksperci: skutki wejścia do strefy euro na dziś są trudne do oceny, nie wydaje się zresztą by była to bliska perspektywa

Wejście do strefy euro będzie zależało od tego, po jakim kursie doszłoby do przeliczenia waluty i na ile ten kurs byłby optymalny dla gospodarki. Z pewnością będzie to jednak przedmiot kilkuletnich dyskusji i analiz. Trzeba pamiętać, że dziś nie spełniamy kryteriów konwergencji. Trudno też na dziś określić skutki społeczne przyjęcia euro. W różnych krajach wyglądało to różnie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA strefa euro Unia Europejska euro

ANALIZA Chińska gospodarka spowalnia. Odczuje to również Europa

Chińska gospodarka o wartości 18 bilionów dolarów stoi przed wyzwaniami, takimi jak spadające ceny, malejący eksport i kryzys na rynku nieruchomości. Więcej niż jedna piąta młodych ludzi pozostaje bez pracy, a konsumenci są nastawieni pesymistycznie. Spowolnienie w Chinach wpłynie również na Europę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT praca Chiny nieruchomości pkb strefa euro COVID-19 Rosja Unia Europejska USA

Kraje strefy euro zmniejszą wydatki z uwagi na pandemię i ceny energii. Nie będzie zmian w nakładach na Ukrainę

Kraje strefy euro muszą zredukować swoje wydatki po latach ogromnych nakładów, ponoszonych w reakcji na pandemię Covid-19 i kryzys energetyczny. Należy jednak zrobić wyjątek dla wspierania Ukrainy – oznajmił w Brukseli niemiecki minister finansów Christian Lindner, cytowany przez agencję Reutera.
Zobacz więcej na temat:  euro strefa euro Europa GOSPODARKA Unia Europejska

Eksperci: aby zmniejszać inflację trzeba ograniczyć marże firm i wyhamować wzrost płac

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego przedsiębiorcy wykorzystują sytuację, akceptację wysokich cen przez konsumentów i nadmiernie podwyższają swoje marże osiągając ogromne zyski mimo wysokich kosztów. Ma miejsce tzw. chciwą inflacją, którą rządy powinny ukrócić. Tak uważają goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Piotr Bartkiewicz z Pekao SA i dr Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Pierwszy  wskazuje na możliwy wzrost podatków. Drugi ocenia, że są na to niewielkie szanse, chyba że chodziłoby i importowane dobra luksusowe. Ale zgodnie stwierdzili, że inflacji sprzyja znaczny wzrost płac.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe strefa euro pracodawcy wynagrodzenia