Polskie Radio
Section05
strefa euro

Eksperci: recesja w strefie euro to zagrożenie dla polskich producentów

Polska produkcja staje przed ogromnym wyzwaniem wobec zapowiadanej recesji w strefie euro, w tym u naszego głównego partnera czyli w Niemczech. Być może spadki w eksporcie skonsumuje popyt wewnętrzny i usługi, bo to by nas przed recesją uchroniło, choć jeszcze w tym roku się o nią otrzemy. Kluczem są inwestycje, ale im nie sprzyjają słabnące nastroje przedsiębiorców i polskich, i europejskich - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek z FOR i dr Piotr Maszczyk z SGH. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie inwestycje zagraniczne inwestycje Niemcy strefa euro pkb

Chorwacja wchodzi do strefy euro. Wykonano ostatni krok

Chorwacja będzie 20 krajem członkowskim strefy euro. Ministrowie finansów unijnych państw na spotkaniu w Brukseli sfinalizowali procedury zatwierdzając wymagane dokumenty. Zostały one następnie podpisane przez przedstawicieli Chorwacji, Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Czech, kierujących teraz pracami Unii. Całemu procesowi przyglądała się nasza brukselska korespondentka Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Chorwacja strefa euro

Frank tanieje. Jak wpłynie to na kredyty w tej walucie i ich oprocentowanie?

"Puls Biznesu" zauważa, że frank jest najtańszy od wybuchu wojny na Ukrainie. Jego zdaniem w przyszłości może być jeszcze tańszy. Na rynku walutowym widać osłabienie popytu na tzw. bezpieczne przystanie, co skutkuje m.in. osłabieniem franka szwajcarskiego. Helweci mogą wykorzystać sytuację do zerwania z polityką ujemnych stóp procentowych - pisze środowe wydanie dziennika.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA frank szwajcarski prognoza kredyty walutowe prasa strefa euro wojna na Ukrainie banki kredyt hipoteczny