Walka ze smogiem. Czym tak naprawdę oddychamy?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 14:11
W dziesiątce miast z najgorszą jakością powietrza w Unii Europejskiej aż siedem leży w Polsce, w pierwszej pięćdziesiątce - aż trzydzieści trzy. - Polacy nawet nie mają świadomości, co znajduje się w powietrzu, którym oddychają, bo nikt ich o tym nie informuje - przekonywała Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego.
Audio
  • Czym jest smog, jak ograniczać emisję szkodliwych substancji do atmosfery, i jakie konsekwencje ma dla nas utrzymujące się zanieczyszczenie powietrza? (Czat Czwórki)
Smog w polskich miastach to przede wszystkim efekt przestarzałych pieców węglowych i niskiej jakości węgla, a także śmieci, które wrzucamy do pieców
Smog w polskich miastach to przede wszystkim efekt przestarzałych pieców węglowych i niskiej jakości węgla, a także śmieci, które wrzucamy do piecówFoto: Pixabay.com/Public Domain

Urszula Stefanowicz Mamy wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza wokół nas. Możemy m.in. rezygnować z samochodu, gdy pozwalają na to okoliczności

Najbardziej zanieczyszczony w całej Unii Europejskiej jest Żywiec. Na czarnej liście są także m.in. Pszczyna, Rybnik i Wodzisław. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia problem zatrutego powietrza dotyczy całego kraju, nie tylko największych polskich miast. - Nasze przepisy są tak skonstruowane, by o smogu się nie mówiło - tłumaczył Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci, a jak podkreślały Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego i Weronika Piestrzycka z Heal Polska, Polacy nie wiedzą nawet, czym oddychają. - W Polsce za mało jest czujników pomiarowych, badających czystość powietrza. Z drugiej strony, gdy przeprowadzano przenośnymi urządzeniami doraźne badania, okazywało się, że na wsiach jest dużo gorzej niż w dużych aglomeracjach - mówiły ekspertki.

Weronika Piestrzycka Ogromnym problemem ekologicznym jest palenie śmieci na wsiach. To wykroczenie, to nielegalne, ale ludzie o tym nie wiedzą

Tymczasem oddychaniu zatrutym powietrzem często towarzyszą duszący kaszel, drapanie w gardle, ataki astmy czy złe samopoczucie, a często efekty życia bądź tylko pracowania w strefie zanieczyszczonego powietrza objawiają się dopiero po wielu latach - konkretnymi chorobami.

Czym jest smog i jakie długofalowe skutki może wywołać, unosząc się wokół nas? Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na kondycję ekonomiczną całego kraju? W jaki sposób walczyć z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce i jak każdy z nas na co dzień może starać się unikać smogu? O tym dyskutowaliśmy w audycji "Czat Czwórki". Rozmawialiśmy także m.in. z poseł Gabrielą Lenartowicz, która tłumaczyła, jakie działania podejmowane są na Śląsku, by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza.

Marek Józefiak W Polsce co roku około 47 tys. ludzi umiera przez zanieczyszczenie powietrza. Warto ściągnąć sobie na telefon aplikację, badającą jakość powietrza, albo zaopatrzyć się w specjalną maseczkę

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Materiał przygotował: Justyna Tylczyńska

Goście: Urszula Stefanowicz (Polski Klub Ekologiczny i Koalicja Klimatyczna), Weronika Piestrzycka (organizacja Heal Polska), Marek Józefiak (Polska Zielona Sieć)

Data emisji: 9.12.2016

Godzina emisji: 15.05

kd/mg

Czytaj także

Chcesz pomóc pszczołom? Załóż własne pszczelarium!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 17:10
Coraz więcej mieszkańców wielkich miast zakłada własne pszczelaria i chce chronić pszczoły. Okazuje się, że to wcale nie jest trudne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olejki eteryczne - zdrowa alternatywa dla pestycydów

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 14:40
Olejki eteryczne przydają się m.in. do pieczenia lub kąpieli. Sara Berent z III LO w Gdyni wykorzystuje je zupełnie inaczej - do ochrony roślin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz lepiej wiemy, co jemy. A co na sobie nosimy?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 14:50
Inspekcja Handlowa zbadała przedmioty codziennego użytku pod kątem niebezpiecznych substancji. - Wśród 129 przebadanych laboratoryjnie produktów zakwestionowano 11 z nich - mówi Ernest Makowski z UOKiK.
rozwiń zwiń